Lielbritānijas valdība Ķīnas akciju tirgus nedienas lieto par argumentu reformām Eiropā .
Pēc principa, ka ir grēks izniekot labu krīzi, Lielbritānijas finanšu ministrs Džordžs Osborns ceļojumā pie Skandināvijas valdību kolēģiem globāli karstās ziņas par akciju tirgu kritumu Āzijā piesauc kā vēl vienu pamatojumu, ka jāsakārto pašmāju, t.i., Eiropas saimniecība. Viņš uzskata, ka būtisku ietekmi uz Eiropu Ķīnas akciju tirgus kritums neatstās, raksta The Guardian, tomēr citviet tiek izteiktas prognozes, ka šīs nedēļas «Melnā pirmdiena» ir ielikusi sprunguli spieķos britu valdības plānam par drīzu savu atlikušo kapitāldaļu pārdošanu Lloyds bankā, ko valdība izglāba globālās finanšu krīzes laikā.
Kapitālam turpinot aizplūst no Ķīnas uz drošākām pozīcijām, piemēram, Japānas jēnu, akciju tirgus Šanhajā šo nedēļu sāka ar 8,5% kritumu – lielāko kopš 2007. gada. Lielo lēcienu lejup izraisīja investoru vilšanās par Ķīnas Centrālās bankas atturību pret tirgus papildu stimulēšanu. Tas atbalsojās viscaur pasaulē, Eiropu ieskaitot. Londonas biržas indekss FTSE 100 zaudēja 4,7% vērtības, līdzīgi klājās arī Eiropas biržās citviet. Šīs publikācijas tapšanas laikā akciju tirgu darba diena Ķīnā beidzas ar turpinošu kritumu – vēl 7,6% Šanhajā un 7,1% Šeņdžeņā. Vērtību turpina zaudēt arī citu Āzijas biržu indeksi.
Vienlaikus ar akciju cenas gāšanos Ķīnā, konsultāciju un pārrunu kampaņas ietvaros sakarā ar britu premjera Deivida Kamerona doto solījumu vēlētājiem panākt nosacījumu maiņu valsts dalībai ES, notika finanšu ministra Dž. Osborna vizīte Somijā, Dānijā un Zviedrijā. Par britu publiskajām finansēm atbildīgais ministrs komentēja, ka Lielbritānijas konkrēti un Eiropas vispār ekonomika nav imūna pret pasaulē notiekošo, tomēr neparedzēja Ķīnas pašreizējās akciju tirgus tendences tūlītēju un asu ietekmi uz Eiropu.
Viņš gan nekavējās apstākļu sakritību izmantot savās interesēs. Proti, preses konferencē Zviedrijā Dž. Osborns norādīja, ka galvenais jautājums nav par Ķīnas akciju cenām, bet gan par šī Āzijas un lielā mērā arī globālā ekonomiskā dzinējspēka visas ekonomikas izaugsmi, un «tā ir joma, uz kuru mums ir jāfokusējas,» sacīja ministrs, un tas attiecas ne tikai uz Ķīnas vērošanu. Viņš norādīja, ka situācija Ķīnā ir zīme arī citām valstīm «turēt savu māju kārtībā».
Plašāk lasiet rakstā Izmanto Ķīnas krīzi trešdienas, 26.augusta laikrakstā Dienas Bizness (8.lpp)!