Latvijas Finieris ir izstrādājis attīstības plānu tuvākajiem gadiem, ir sagatavots investīciju portfelis teju 200 milj. eiro apmērā, bet tā realizācijas ātrums būs atkarīgs no tā, kā uzņēmums spēs sabalansēt savu attīstību ar konkurētspēju, kāda būs koksnes resursu – bērza finierkluču – pieejamība Baltijā un Skandināvijā.
To intervijā Dienas Biznesa zīmola izdevumam TOP500 stāsta AS Latvijas Finieris padomes priekšsēdētājs Uldis Biķis.
Viņš uzsver, ka Zaļais kurss mainīs cilvēku paradumus, attieksmi un vienlaikus tam ir jāgatavojas ikvienam uzņēmumam, it sevišķi tiem, kuri strādā meža nozarē, jo bez koksnes, kuru var izmantot ne tikai kā būvmateriālu un kurināmo, tā kļūs par izejvielu ķīmijas, farmācijas, kosmētikas, vieglās rūpniecības produkcijai un pat degvielas ražošanai.
Fragments no intervijas
Kas pašlaik ir lielākie izaicinājumi?
Šobrīd lielākais izaicinājums uzņēmumiem ir piegādes ķēžu pārstrukturēšanās visā pasaulē, it īpaši Eiropas Savienībā (ES). Šis process sākās jau pirms vairākiem gadiem līdz ar tirdzniecības pozīciju un tarifu maiņu vairāku pasaules lielo ekonomisko reģionu starpā. Vēlāk to pastiprināja Covid-19 pandēmija, tomēr būtiskākās pārmaiņas, protams, izraisījis Krievijas uzsāktais brutālais karš Ukrainā.
Izmaiņas piegādes ķēdēs un enerģētikā mūsu reģiona uzņēmumiem nozīmē dubulti grūtu cīņu par izdzīvošanu un konkurētspējas saglabāšanu, savukārt visiem iedzīvotājiem tas nāk kā papildu šoks inflācijas veidā. Šī ziema nebūs viegla, tāpēc viens no galvenajiem uzdevumiem arī mājsaimniecību līmenī ir domāt par enerģijas taupīšanu. No darba devēju puses būtisks ir jautājums, vai un par cik būs iespēja paātrināt atalgojuma pieaugumu tuvākajos gados. Vai uzņēmumi spēs izmaiņām pielāgoties, ražojot un pārdodot preces un pakalpojumus ar lielāku vērtību vai strādājot produktīvāk?
Spiediens uz atalgojuma pieaugumu liek izprast Latvijas demogrāfijas lielo ietekmi uz tautsaimniecību. Neviena nozare negrib atdot darbaspēku citām. Jāvērtē visas rezerves, lai ikkatrs iedzīvotājs būtu iesaistīts Latvijas ekonomikas produktīvā darbībā.
Tomēr, ja skatāmies ilgākā perspektīvā, pats lielākais izaicinājums šobrīd ir globālā klimata neitralitāte, ogļūdeņražu aizstāšana ar atjaunojamiem resursiem un tīras enerģijas ražošanas tehnoloģijas. Klimata neitrāla ekonomika ir viens no uzstādījumiem arī ES Zaļajā kursā, bet ne vienīgais. Tāpēc Latvijā ir ārkārtīgi būtiski panākt ilgtermiņa redzējumu, ilgtermiņa politiku attiecībā uz zemes racionālu, produktīvu izmantošanu. Latvijā bioekonomikas nozares kopsummā ir lielākās pievienotās vērtības radītājas, nesot vairāk nekā pusi valsts eksporta ieņēmumu. ES uzsāktajai zaļajai transformācijai ir ļoti liels potenciāls, ko pilnvērtīgi var izmantot, tikai veidojot ciešu zinātnes un rūpniecības mijiedarbību. Mums ir jāinvestē izglītībā un zinātnē, mums ir jāapzinās savas iespējas jaunu tehnoloģiju radīšanā.
Visa intervija lasāma Dienas Biznesa jaunākajā zīmola izdevumā TOP500.
TOP500 lasāms arī elektroniski, nopērkams e-kioskā un mazumtirdzniecībā.
Dienas Biznesa abonenti speciālizdevumus Miljonārs, Nekustamais īpašums un TOP 500 saņem bez maksas.