Šodien, 22.jūlijā, Ekonomikas ministrija informēja Ministru kabinetu par nepieciešamajiem grozījumiem tiesību aktos, lai nodrošinātu īrnieku tiesības uz mājokli un mājokļa neaizskaramību.
Ziņojumā ministrija apkopojusi viedokļus par to, kā tiesiski regulēt īrnieku tiesības uz mājokli un kā nodrošināt mājokļa neaizskaramību. Ministrija rosina mainīt likumdošanu, lai ātrāk varētu risināt strīdus par īres tiesiskajām attiecībām.
Latvijā arvien aktuālāki kļūst jautājumi par namīpašnieku un īrnieku civiltiesiskajām attiecībām. Šie jautājumi ietver gan namīpašuma apsaimniekošanu, pamatpakalpojumu sniegšanu, īres maksas noteikšanu, gan arī līdz šim neatrisinātu jautājumu, kā paātrināt īrnieku un izīrētāju strīdu izskatīšanas kārtību
Likums Par dzīvojamo telpu īri nosaka, ka dzīvojamās telpas īres attiecībās radušies strīdi tiek izskatīti vispārējā kārtībā tiesā. Tomēr, tiesu noslogotība un nesamērīgi garie tiesas procesi kavē šo strīdu izskatīšanu. Ekonomikas ministrijas izveidotā darba grupa šo ilgstošo tiesāšanās jautājumu norādīja kā vienu no būtiskākajām problēmām risinot strīdus situācijas starp mājokļa īrnieku, izīrētāju un/vai apsaimniekotāju. Šādā situācijā visbiežāk arī tiek pārkāptas īrnieka tiesības, kad izīrētājs bez brīdinājuma un tiesas sprieduma izliek īrnieku no mājokļa vai kā citādi to ietekmē. Turklāt, nepastāv mehānisms, kā operatīvi atrisināt un novērst šādu prettiesisku rīcību.
Ņemot vērā to, ka jautājumi, kas saistīti ar cilvēka tiesībām uz mājokli un mājokļa neaizskaramību ir tikpat būtiski, kā, piemēram, personas atjaunošana darbā, nepieciešams izdarīt grozījumus likumā Par dzīvojamo telpu īri un ar to saistītajos normatīvajos aktos. Lai ieviestu šā likuma grozījumus, vienlaikus nepieciešams izdarīt grozījumus Civilprocesa likumā, kas atvieglotu (izskatot iespēju paredzēt pagaidu noregulējumu, sevišķo tiesāšanās kārtību vai paātrinātu prasības izskatīšanu) šādu strīdu, kas izriet no īres tiesiskajām attiecībām, izskatīšanu:
· par personas (ģimenes) iemitināšanu dzīvojamā telpā, ja tā izlikta bez tiesas sprieduma;
· par personas (ģimenes) izlikšanu no dzīvojamās telpas, ja tai nav spēkā esoša īres līguma;
· par strīdiem, kas izriet no īres tiesiskajām attiecībām, un kuru rezultātā kādam no īres tiesisko attiecību dalībniekiem tiek nodarīts būtisks kaitējums;
· par pamatpakalpojumu atjaunošanu gadījumos, kad īrniekam tie pārtraukti nepamatoti.
Plašāk ar informatīvo ziņojumu var iepazīties Ministru kabineta interneta mājaslapā.