Lai gan īres tirgus ir nopietna nekustamā īpašuma tirgus daļa un strīdu starp īpašniekiem un īrniekiem netrūkst, risinājums situācijas uzlabošanai netop, ceturtdien vēsta laikraksts Dienas Bizness.
«Šobrīd ministrijas Būvniecības un mājokļu politikas departamenta darbības galvenā prioritāte ir jaunā būvniecības nozares normatīvā regulējuma izstrāde un tā skaidrošana nozares komersantiem,» tā uz DB jautājumu, vai top jauns dzīvojamo telpu īres likumprojekts, atbild Ekonomikas ministrijā. DB jau vairākkārt ziņojis, ka pēc Satversmes tiesas lēmuma, ar kuru par atbilstošu Satversmei tika atzīta norma, ka jaunajiem nekustamā īpašuma īpašniekam ir saistoši iepriekšējā īpašnieka slēgti nomas līgumi, Ekonomikas ministrija šovasar atsauca pērn izstrādāto Dzīvojamo telpu īres likumprojektu. Vienlaikus tā brīža ekonomikas ministrs Vjačeslavs Dombrovskis norādīja, ka ministrijas speciālistiem uzdots «no jauna izstrādāt kvalitatīvu, Satversmei un citiem normatīvajiem aktiem atbilstošu likumprojektu», jo «ir pilnīgi skaidrs, ka pašlaik īres tirgus ir viena no ekonomikas pelēkajām zonām un šī problēma ir jārisina.»
Ministrijas pārstāvji tagad saka – gatavojot jauno rīcības plānu valdības deklarācijas izstrādei, tiks atkārtoti diskutēts un lemts par šī likumprojekta tālāko virzību.
Ir novecojis
«Esošais likums ir morāli novecojis un principiāli neatbilst nedz īrnieku, nedz izīrētāju mūsdienīgām vajadzībām. Iespējams, tas ir viens no iemesliem, kāpēc rodas daudzi strīdi, arī nevajadzīgi. Kā liecina tiesu statistika, pirmās instances tiesās (arī zemesgrāmatu nodaļās) nemainīgi saglabājas diezgan liels iesniegto prasību skaits gan par izlikšanu no dzīvojamās telpas, gan – nedaudz mazākā apmērā – par citiem strīdiem, kas izriet no īres attiecībām,» pauž zvērināta advokāte Ilga Gudrenika-Krebs. Viņasprāt, līdz ar pēdējiem grozījumiem Maksātnespējas likumā, kas paredz īstenot t.s. nolikto atslēgu principu, noteikti palielināsies īres tirgus, jo daudzas personas, kas apsvēra domu iegādāties savus mājokļus, iespējams, nevarēs to atļauties banku noteiktās, augstās pirmās iemaksas dēļ, tātad – īrēs dzīvokļus. Līdz ar to būtu svarīgi modernizēt īres tiesību regulējumu, lai tas sabalansētu izīrētāju un īrnieku tiesības un pienākumus.
Uz to, ka nepieciešams risinājums īres strīdu novēršanai, norāda arī citi advokāti, namīpašnieki, īrnieku tiesību aizsargi utt. «Namīpašnieki nav naidīgi noskaņoti pret īrniekiem, jo ko tad mēs darīsim ar saviem īpašumiem? Taču ir nepieciešams tiesiski sakārtot jautājumus,» pauž Rīgas namīpašnieku biedrības valdes priekšsēdētāja Rita Bednarska, atzīstot – šobrīd neapskaužamā situācijā ir gan nam īpašnieki, gan īrnieki. Biedrība pirms Saeimas vēlēšanām vērsās pie augstākajām valsts amatpersonām, atgādinot par solījumiem risināt namīpašnieku un īrnieku problēmas. Uz to saņemta atbilde, ka tā būs prioritāte, pagaidām gan piepildījuma šim solījumam nav. R. Bednarska plāno turpināt diskusijas ar Ekonomikas ministriju.
Strīdu daudz
Būtiskākie strīdi starp izīrētāju un īrnieku parasti ir par īres attiecību izbeigšanu un par īres maksu, tā I. Gudrenika-Krebs. Tāpat aktuāla ir izlikšana pēc īres līguma termiņa beigšanās, kad īrnieks neatbrīvo dzīvojamo telpu.
Visu rakstu Īres problēmu risinājumā – ieilgusi daudzpunkte lasiet 20. novembra laikrakstā Dienas Bizness.