Interesants alternatīvs ieguldījums var būt arī mūzikas instrumenti, trešdien vēsta laikraksts Dienas Bizness.
Ja roka neceļas investēt kādos ar finanšu pasauli saistītos vērtspapīros, tad ir arī samērā daudzas alternatīvas. DB jau rakstījis, ka var iegādāties gleznu vai kādu citu mākslas objektu ar domu, ka to vērtība nākotnē palielināsies, bet pieprasījums pēc tiem būs no attiecīgās jomas interesentu puses.
Kolekcionāru vai vienkārši bagātnieku interese var būt saistīta arī ar pastmarkām, monētām vai pat dažādiem ļoti kvalitatīviem spirtotajiem dzērieniem. Tiesa gan, vēl viena laba lieta, kur interesenti gluži kā zeltā var nobāzēt savu naudu, ir kvalitatīvi mūzikas instrumenti.
The Wall Street Journal (WSJ) gan izceļ, ka mūzikas instrumentos būtu vērts ieguldīt vien ļoti disciplinētiem un šajā jomā zinošiem investoriem, kuri savu finanšu lēmumu nejauks ar emocijām. Proti, būs jādomā, kā nopirkto instrumentu ļoti rūpīgi glabāt.
Kopumā gan instrumenti gluži kā citi mākslas darbi ir reāli taustāmi aktīvi, kas var palīdzēt diversificēt ieguldījumu portfeli. Turklāt pieejamā informācija liecina, ka, labi glabātiem, šādiem mūzikas instrumentiem vērtība, laikam ejot. saglabājas vai pat tai ir ievērojams potenciāls palielināties.
Ieguldījumu iespējas šajā jomā ir visai dažādas. Pieejamas gan vairāku miljonu vērtas vijoles vai čelli no 17. gadsimta. Tāpat iespējams pirkt pagājušajā gadsimtā ražotas elektriskās un akustiskās ģitāras 300 ASV dolāru vērtībā.
Miljonu vērtas vijoles
WSJ ziņo, ka visstabilāko mūzikas instrumentu investīciju tirgu veido vijoles. Turklāt pēdējo gadu laikā straujāk augušas tieši paša dārgākā gala vijoļu cena, jo bagātniekiem acīmredzot esot bijusi vēlme diversificēt savus ieguldījumus.
Uz pārējo fona ar straujāku cenu pieaugumu sevišķi izceļas Itālijā ražotas vijoles.
«Konkrētu meistaru darinātu atsevišķu instrumentu cenas kādu laiku var būt stabilas, bet pēc tam tās var šauties debesīs. Ne vienmēr iemesli tam ir pilnīgi skaidri,» norāda, piemēram, augstas klases mūzikas instrumentu tirgotāja Frederick W. Oster Fine Violins vadība.
Uzņēmums arī norāda, ka šobrīd tas pārdošanā ir izlicis slavenā vijoļmeistara Džuzepes Gvarnēri tēva radītu vijoli, kuru tas cer pārdot vairāk nekā par vienu miljonu ASV dolāru. Kompānija atklāj, ka pirms 10 gadiem šāda vijole, visticamāk, tiktu pārdota aptuveni par 500 tūkst. ASV dolāru. Tieši Itālijas ziemeļu pilsētā Kremonā dzīvojošo meistaru vijoles, kas tika radītas laika posmā no 1650 līdz 1750. gadam, pašlaik tiek uzskatītas par visaugtākās raudzes un dārdzības šā tipa mūzikas instrumentiem. Jebkurā gadījumā šādam investoram būtu nepieciešamas attiecīgas zināšanas (piem., par vēsturi), kas ļaus pieņemt pareizo investīciju lēmumu.
Visu rakstu Vijoles forma valdzina lasiet 12. novembra laikrakstā Dienas Bizness.