Uz liesā obligāciju ienesīguma fona eksperti izvēlas akcijas, otrdien vēsta laikraksts Dienas Bizness.
Neskatoties uz to, ka globālā ekonomikas krīze ir aiz muguras, šogad aptuveni 30 pasaules centrālās bankas ir paziņojušas par ekonomikas stimulēšanas pasākumiem (piem., samazinājušas procentlikmes), kas daudzviet ļāvis turpināties vērtspapīru cenu pieaugumam. Valdot šādam fonam, eksperti norāda, ka par pievilcīgu ieguldījumu joprojām ir uzskatāmas akcijas, jo obligāciju ienesīgums kļuvis jau nepieklājīgi zems.
«Kvantitatīvās mīkstināšanas programma (QE), ko Eiropas Centrālā banka uzsāka martā, ir devusi gaidīto efektu, jo apjomīgie parādzīmju pirkumi atspoguļojas vājākā eiro valūtā pret citām valūtām. Pirmajos gada mēnešos eiro investora peļņa no globālajām akcijām bija aptuveni 15%, kur vairāk par pusi no peļņas veidoja labvēlīgāki valūtas maiņas kursi. Var teikt, ka eirozona piedzīvo daudz pozitīvu pārmaiņu periodu. Ekonomikas dati ir pārspējuši gaidas, un vājāka eiro valūta apvienojumā ar zemākām naftas cenām ir veicinājusi eksporta un ekonomikas izaugsmi. Virzītājspēks dabiski ir Vācija. Savukārt Grieķija joprojām ir tumšs laukums uz horizonta, jo par spīti ilgstošajām sarunām vēl nav atrisināta valsts finansiālā situācija. Tā rezultātā Grieķijas valdības obligāciju ienesīgums ir atgriezies krīzes līmenī. Tomēr šoreiz bažas par Grieķiju investoru vidū nav spējušas izplatīties, jo pārējo eirozonas dalībvalstu ekonomiskās saites ar Grieķiju ir ievērojami brīvākas nekā iepriekš, » norāda Nordea Private Banking ieguldījumu speciālists Raivis Palmakovskis.
Priekšroka akcijām
Tiek vērsta uzmanība uz to, ka, centrālajām bankām turpinot ekonomiku stimulējošo politiku, obligāciju ienesīgums, kas ir vēsturiski ļoti zemā līmenī, nevar konkurēt ar peļņu, ko rada akcijas. Jau rakstīts, ka parādu vērtspapīru tirgū sevišķi Eiropa brauc arvien dziļāk neapgūtā teritorijā, kur negatīvs ienesīgums kļuvis par ierastu parādību daudzu valstu pat vidēja termiņa obligācijām. «Peļņas ienesīgums globālajām akcijām pašlaik ir ap 6% salīdzinājumā ar 0,2% ienesīgumu, piemēram, par Vācijas desmit gadu valdības obligācijām. No masīvās monetārās politikas stimulēšanas pasākumiem, ko īsteno centrālās bankas visā pasaulē, ienesīgums drošajām obligācijām kļuvis nepieklājīgi zems un tuvākajā laika periodā nav paredzams, ka centrālo banku politikas virziens varētu mainīties. Arī investēt valdības obligācijās cerībā uz turpmāku to vērtības palielināšanos ir ļoti riskanta ideja,» zina teikt R. Palmakovskis, piebilstot, ka tādējādi viņa pārstāvētās iestādes ieguldījumu speciālisti priekšroku dod ieguldījumiem akcijās.
Visu rakstu Priekšroka akcijām lasiet 14. aprīļa laikrakstā Dienas Bizness.