Lai gan šis gads ASV akciju tirgū iesācies visai nepārliecinoši, ir kompānijas, kuru akciju cenas spējušas demonstrēt straujāku pieaugumu. Turklāt, lai cik tas arī nešķistu dīvaini, pastiprināti tiek pirktas to kompāniju akcijas, kuras jau ilgstoši nespēj strādāt ar peļņu un kurām peļņas ziņā liesi gadi tiek prognozēti arī nākotnē, novērojis Bloomberg.
Pamatā tiek liktas cerības uz dažādiem ar lielāku risku saistītiem tautsaimniecības sektoriem, piemēram, interneta tehnoloģiju sektoru.
Investoru omu uzlabojuši arī vairāki milzīgi korporatīvie darījumi, kur, piemēram, farmācijas kompānija Actavis par 25 miljardiem ASV dolāru lēmusi pārņemt biotehnoloģiju kompāniju Forest Laboratories, kura savu darbību saista ar zāļu izstrādi pret Alcheimera slimību. Tāpat vēl pagājušajā nedēļā Facebook lēma par 19 miljardiem ASV dolāru iegādāties tiešsaistes uzņēmumu WhatsApp. Zināmas spekulācijas un ažiotāža saistās arī ar jauniem spēlētājiem akciju tirgū – tiek gaidīta, piemēram, King Digital Entertainment debija biržā, kas izstrādājusi šobrīd populāro spēli Candy Crush Saga.
Cenas kāpj
No plašākas kapitalizācijas ASV akciju tirgus indeksa Russell 1000 veidojošajām kompānijām cenu pieauguma ziņā šogad var izcelt Zynga un FireEye. Spēlītes FarmVille izstrādātāja Zynga akcijas cena šogad pieaugusi jau par 32%. Šajā pašā laikā kompānija nākusi klajā ar prognozēm, ka tās zaudējumi šā gada pirmajā ceturksnī būšot lielāki, nekā pirms tam prognozēts, un tā turpinās apcirpt izmaksas uz darbvietu samazināšanas rēķina. Tiesa gan, tas nav atturējis investorus «pirkt» potenciālo kompānijas nākotnes izaugsmi. Tikmēr FireEye, kas specializējas interneta risku identificēšanā, akcijas cena pieaugusi pēc tam, kad intensificējušies hakeru uzbrukumi pasaules korporatīvajai videi. Akciju analītiķi prognozē, ka šī kompānija nespēs strādāt ar peļņu vismaz līdz 2016. gadam, kas gan nav atturējis FireEye akciju no vērtības pieauguma par 67% (no šā gada sākuma).
Savukārt, piemēram, Nasdaq Biotechnology indeksa vērtība pēdējo 10 nedēļu laikā pieaugusi jau par 25%. Bloomberg ziņo, ka no šīm kompānijām (aptuveni 120) tikai mazāk par trešdaļu pēdējo 12 mēnešu laikā spējušas kaut ko nopelnīt. Aptuveni pusei no šī indeksa veidojošajām kompānijām akcijas cena šogad pieaugusi jau vairāk nekā par 20%. Piemēram, NewLink Genetics, kas izstrādā zāles pret vēzi, akcijas cena kopš šā gada sākuma pieaugusi jau par 111%. Investori liek cerības uz to, ka zāles būs daudz maz veiksmīgas un tās vismaz akceptēs attiecīgās nozares regulatori, un NewLink Genetics pārdošanas apjomi 2025. gadā sasniegs 2 miljardus ASV dolāru. Šobrīd kompānijas gada apgrozījums ir mazāks par diviem miljoniem ASV dolāru.
Apjomīga tirdzniecība notiek arī ar marihuānas kompāniju vērtspapīriem pēc tam, kad Kolorado štats kļuva par pirmo, kur visi, kas vecāki par 21 gadu, var legāli iegādāties zālīti. Šogad tirdzniecības aktivitāte ar tādu marihuānas kompāniju akcijām salīdzinājumā ar pagājušo gadu trīskāršojusies, bet šo uzņēmumu akciju cena augusi caurmērā par 50%, raksta Bloomberg. Šajā pašā laikā daudzas marihuānas kompānijas, piemēram, Tranzbyte un Hemp pēdējo trīs gadu laikā nav spējušas strādāt ar peļņu (iespējams, arī ilgākā periodā). Jāpiebilst, ka lielākās daļas marihuānas kompāniju akciju cenas atrodas zem 1 ASV dolāra atzīmes.
Daudz tiek spriests par to, vai pārvērtētas nav arī tehnoloģiju kompānijas Tesla Motors akcijas (kompānijas akcijas vērtība pēdējo mēnešu laikā pieaugusi par 500% un nākotnes P/E rādītājs ir aptuveni 100). Tiesa gan, Tesla Motors vismaz strādā ar peļņu.
Mūzika var stāties
«Ir divas lietas, kas izskaidro to, kāpēc šogad lielākais cenu kāpums ASV tirgū vērojams tām kompānijām, kurām nav peļņas. Viena no tām ir alkatība, bet otra – bailes palaist garām izaugsmi,» Bloomberg pašreizējas tendences skaidro BNY Mellon Wealth Management analītiķis Džefs Mortimers.
Arvien vairāk analītiķu izsaka bažas, ka atsevišķu sektoru kompāniju akciju cenas sāk atgādināt burbuļus un tiek vilktas zināmas paralēles ar interneta kompāniju krahu pirms 14 gadiem. «Mēs visi zinām, ka mūzika vienā brīdī apstāsies un, kad tas notiks, tas beigsies slikti visām kompānijām ar apšaubāmiem fundamentālajiem rādītājiem,» Bloomberg savus uzskatus pauž Bahl & Gaynor aktīvu pārvaldnieks Mets Makormiks, piebilstot, ka spekulatīvajās nozarēs augstus novērtējuma līmeņus būs grūti uzturēt laikā, kad ASV Federālo rezervju sistēma ierobežos savu tirgus atbalsta pasākumu apjomu.
Protams, viedokļi par notiekošo ir dažādi, un pietiekami daudzi eksperti uzskata, ka arī ar lielāku investīciju risku saistītās akcijas joprojām ir tālu no klints malas. Tiek vērsta uzmanība uz to, ka cementējusies pārliecība par industriāli attīstītās pasaules daļas ekonomikas atveseļošanos. Šādos apstākļos lielāka jēga esot pirkt izteikti cikliskāku uzņēmumu akcijas.