Latvija ir pirmā no trim Baltijas valstīm, kurā ir pieejams zirgu simulators.
To sarūpējis jāšanas sporta entuziasts un talantīgās sportistes Odrijas Robertas Brālēnas tētis, SIA "Nagi Ragi" īpašnieks Artis Brālēns. Britu firmas "Racewood" zirgu simulatos uzņēmējam izmaksājis 120 000 eiro. Tuvākās valstis, kurās ir pieejams šāds simulators, ir Somija un Čehija.
A.Brālēns stāsta, ka bankas aizdevumu šim projektam nav devušas un nācies ieguldīt paša nopelnītos līdzekļus uzņēmumā, kas nodarbojas ar govju nagu griešanu. "Melnim, kā treneres iesaukušas zirga simulatoru, saredzu nākotni. Ņemot vērā šā brīža situāciju ar COVID-19, iespējams, šobrīd apmeklētāju būs mazāk, kaut arī treniņi ir pilnīgi droši, jo notiek individuāli. Optimistiskā prognoze, kad varētu atpelnīt ieguldītās investīcijas, ir astoņi gadi," lēš uzņēmējs.
Viņš stāsta, ka treniņi uz simulatora palīdz pārvarēt bailes un atgriezties lielajā sportā tiem jātniekiem, kuri ir guvuši kādas traumas. "Tā ir gan jāšanas prasmju diagnostika, gan iespēja pareizi iemācīties jāt. Simulatoru var izmantot arī tie, kuriem ir bail kāpt mugurā īstam zirgam," klāsta A. Brālēns, kurš ar jāšanas sportu – konkūru - pats aktīvi ir nodarbojies desmit gadus.
"Kad mācījos Smiltenes tehnikumā par veterināro feldšeri, trenējos pie Modra Manfelda. Tagad ar jāšanas sportu nopietni nodarbojas mana meita Odrija Roberta Brālena, kura jāj kopš četru gadu vecuma un 13 gadu vecumā ir guvusi panākumus dažāda mēroga sacensībās, piemēram, šoruden ieguva trešo vietu 1,20 metru šķēršļu parvarēšanā Pasaules kausa posmā, kas notika Kleistos, " ir lepns A. Brālēns.
Treniņi uz Melņa notiek netālu no Zemitanu tilta - "Zemitānu birojos" - pieredzējušu treneru vadībā. Viens treniņš ilgst 40 minūtes un maksā 30 eiro. Pēc treniņa jātnieks saņem pilnīgu diagnozi par savām jāšanas prasmēm. Pogrammatūra ļauj simulēt gan konkūra, gan iejādes treniņus. Tāpat iespējams izmēģināt spēkus lauku krosa disciplīnā, kas Latvijā nav pieejama.