Viena no lielākajām Igaunijas ekonomikas problēmām ir darbaspēka trūkums, citējot neatkarīgās ekonomistes Marisas Lauri (Maris Lauri) blogā pausto viedokli, vēsta BBN.
«Uzņēmējiem jāsaprot, ka reāli darba tirgū ir mazāk potenciālo darbinieku nekā liecina oficiālie dati. Pašreizējā situācijā nav jēgas runāt par 700 tūkstošiem potenciālo darbinieku, jo faktiskais šo cilvēku skaits ir 630 tūkstoši jeb par 70 tūkstošiem mazāk nekā oficiāli tiek aplēsts,» M. Lauri raksta savā blogā.
«Darbinieku trūkums kļūst par neapšaubāmu problēmu Igaunijā,» raksta ekonomiste. «Arvien biežāk izskan jautājumi par to, kur atrast piemērotu darbinieku, un tādēļ nav brīnums, ka uzņēmēju balss, kas aicina valdībai atļaut imigrantu ieplūšanu valstī, kļūst aizvien skaļāka,» pauž M. Lauri.
«Faktiski ir tikai viena iespēja, kā palielināt darbaspēka apjomu valstī – darba tirgū palīdzēt atgriezties tiem cilvēkiem, kas pašlaik tajā nav aktīvi. Mums jāpiesaista vairāk cilvēku nepilnas slodzes darbiem un vairāk jāfokusējas uz darbinieku pārkvalifikāciju,» secina ekonomiste.
Varētu izdalīt piecas cilvēku grupas, kuras potenciāli varētu aktīvāk piesaistīt darba tirgum – cilvēki ar īpašām vajadzībām, citas Igaunijā dzīvojošas nacionalitātes bez igauņiem un krieviem, mācekļi no citām valstīm, studenti, vecāka gadagājuma cilvēki un pensionāri, uzskaita Igaunijas ekonomikas eksperte.
Piemēram, pašlaik Igaunijā ir ap 90 tūkstošiem cilvēku ar īpašām vajadzībām, kuru darba kapacitāte ir samazinājusies, un tikai trešdaļa no šiem cilvēkiem pašlaik strādā. Cilvēku ar īpašām vajadzībām vidū ir profesionāļi ar maģistra grādu vai vienkāršā fiziskā darba darītāji, kas ir pievilcīgi darba devējiem. Cilvēki ar speciālām vajadzībām lielākoties ir lojāli, ļoti motivēti un gatavi darīt vienkāršus darbus. Valsts varētu atbalstīt šo cilvēku nodarbināšanu, nodrošināt to, ka darba devējam par viņiem nav jāmaksā sociālais nodoklis.
Cittautieši Igaunijā veido 30% no iedzīvotāju skaita. Turklāt ne visi nodarbinātie cittautieši ir krievi pretēji tradicionāli valdošajam viedoklim. Piemēram, tērauda produkcijas ražotājs Estanc cita starpā nodarbina arī lietuviešus, latviešus, udmurtus, ukraiņus un baltkrievus. Uzņēmuma izpilddirektors Vaido Palmiks norāda, ka «tad, kad darbā pieņēmām ražošanas menedžeri, viņš knapi runāja igauniski, taču tagad viņš runā un raksta igauņu valodā tikpat labi, kā citi». Kompānija piesaista jaunus darbiniekus, pārsvarā pēc citu cilvēku ietiekumiem.
Vēl viena iespēja ir piesaistīt Igaunijā jaunus ārvalstniekus, piemēram, izmantojot AIESEC un tamlīdzīgu organizāciju palīdzību.
Savukārt studenti un skolēni nereti darba tirgū ieņem sezonālo darbu nišu, un pēc kāda laika viņi var arī tikt pieņemti darbā kā pilna laika strādājošie.
Runājot par vecāka gadagājuma cilvēkiem, ekonomiste norāda, ka tikai 20% no 400 tūkstošiem vecuma pensionāru ir nodarbināti, un lielākā daļa strādā nepilnu slodzi. Šīs grupas priekšrocība ir tā, ka viņi ir lielākā mērā motivēti un pastāv maza iespēja, ka šie cilvēki vieglu roku mainīs savu darbavietu.
Jau vēstīts, ka a/s UPB valdes priekšsēdētājs Uldis Pīlēns pauda, ka Latvijā būtu jāieved speciālisti no ārvalstīm, ja vien valsts nespēj dubultot IKP uz vienu strādājošo, kas ir visai nereāls scenārijs.