Igaunijas centrālās bankas prezidenta vietnieks Ilo Kāziks paziņojis, ka valdības plāns dažos nākamajos gados izstrādāt valsts budžetu ar nelielu deficītu nav saprātīgākais pasākums ekonomikas izaugsmes veicināšanai.
Igaunijas Bankā norāda, ka ekonomikas attīstība ir divējāda. Lai gan ekonomikas attīstība Igaunijā ir bijusi pieticīga, darba tirgus tendences ir straujākas par kopējo ekonomikas izaugsmi, Kāziks teica laikraksta Postimees un advokātu biroja Tark organizētajā ekonomikas konferencē.
«Darba tirgus situācija nenorāda uz nepieciešamību valdībai mainīt tās fiskālās politikas mērķus,» uzsvēra centrālās bankas pārstāvis.
Kāziks teica, ka satraukumu rada arī tas, ka valsts vairo nedrošību. «Valstij vajadzētu vairot optimismu uzņēmējos, un to var izdarīt nākotnē veidojot drošāku [uzņēmējdarbības] vidi,» klāstīja Igaunijas Bankas prezidenta vietnieks.
«Nākamo gadu laikā Igaunijā nevar būt nekāda ekonomikas izaugsme, kas balstīta uz darbaspēku, jo cilvēku skaits samazinās. Mūsu ekonomikas izaugsmes galvenais dzinējspēks var būt ražīguma palielinājums,» viņš sacīja.
Lai palielinātu ražīgumu, viena iespēja ir palielināt ražošanas jaudu noslodzi, teica Kāziks. «Igaunijas ražošanas jaudu noslodze ir zemāka nekā vidēji Eiropā,» viņš norādīja. Eksperts atzina, ka ir grūti rast tam konkrētu izskaidrojumu. «Pastāv sakarība - ja nodarbinātības līmenis ir zemāks, parasti ražīguma līmenis arī ir zemāks,» viņš piebilda.
Igaunijā ļoti liela nozīme ir mikrouzņēmumiem, teica Kāziks un piebilda, ka Igaunijas mikrouzņēmumiem vajadzētu vairāk sadarboties, lai palielinātu savas jaudas.
Janvārī Igaunijas Finanšu ministrija nosūtīja valdībai ierosinājumu, kas paredz, ka turpmāk valsts budžeta katram gadam vietā varētu izstrādāt četru gadu budžetu, kurā katru gadu deficīts nedrīkstētu pārsniegt 0,5% no iekšzemes kopprodukta (IKP).
Četru gadu budžeta stratēģija tiktu atjaunota katru gadu, pievienojot vienu gadu, bet pirmo tādu četru gadu budžetu plānots izstrādāt 2019.gadā 2020.-2023.gadam.