Valsts ieņēmu dienests saņēmis jau pirmās desmit fizisku personu mantiskā stāvokļa deklarācijas. Jāmin gan, ka mantiskā stāvokļa deklarācijas ir jāiesniedz no 2012.gada 1.marta līdz 2012.gada 1. jūnijam.
Tomēr VID Nodokļu pārvaldes direktora vietniece Dace Pelēkā VID rīkotajā preses konferencē norādīja, ka dienests pieņems arī tās deklarācijas, kas tiks iesniegtas vēlāk. D. Pelēka arī piebilda, ka jau saņemtajās deklarācijās norādītas personu kredītsaistības, un deklarāciju aizpildīšana neesot radījusi iedzīvotājiem grūtības.
Viņa arī skaidroja, ka par Mantiskā stāvokļa deklarācijas neiesniegšanu vai apzināti nepatiesu ziņu sniegšanu deklarācijā persona var tikt saukta pie administratīvās vai kriminālatbildības.
DB jau šā gada janvārī rakstīja, ka Latvijā lielākoties cilvēki visu dara pēdējā brīdī, arī konkursos piesakās termiņu beigās, un sākumdeklarēšanā prognozējama šī pati tendence. Savukārt sākumdeklarēšanās mantiskā stāvokļa deklarācijas veidlapa gada sākumā jau izraisīja paniku iedzīvotājos, jo, to pētot, cilvēki sapratuši, ka būs jāuzrāda gan īpašumi, gan uzkrājumi, kas ir vismaz tūkstoš latu vērti.
Finanšu ministrijas sabiedrisko attiecību pārstāvis Aleksis Jarockis iepriekš norādīja, ka par tūkstoš latiem dārgākus īpašumus vai uzkrājumus ir jānorāda tikai atsevišķos gadījumos. Piemēram, kādam pieder vairāki privatizēti dzīvokļi, kuru kopējā iegādes vērtība par sertifikātiem pārsniedz 10 tūkst. Ls.
Ja īpašumi nav ierakstīti zemesgrāmatā, tad deklarācijā būs jāuzrāda dzīvokļu skaits, to kopējā vērtība, bet vēl atsevišķi jāuzskaita tie īpašumi, kuru iegādes vērtība bijusi lielāka par tūkstoš latiem. Tas pats attiecas uz pensijas uzkrājumiem vai dzīvības apdrošināšanu. Ja cilvēkam ir atvērts tikai viens konts, kurā viņš ieskaita naudu, tad šie līdzekļi nav jādeklarē.
Līdz 1. februārim tiks izdoti noteikumi par kārtību, kādā bankas kontā būs jāieskaita skaidras naudas uzkrājumi, kas pārsniedz 10 tūkst. Ls. Ja zeķē tiek glabāti 15 tūkst. Ls, tad uz banku būs jānes tikai pieci tūkstoši latu. Nav nepieciešams arī deklarēt tos īpašumus (mašīna, zeme, māja, dzīvoklis u.tml.), par kuriem informāciju var atrast valsts reģistros.
Jau vēstīts, ka diskusijas par «nulles deklarāciju» Latvijā norit kopš deviņdesmito gadu sākuma. Aplēsts, ka fizisko personu mantiskā stāvokļa deklarēšanas likumā noteiktajiem kritērijiem, no kuriem izriet pienākums deklarēt savu mantisko stāvokli, varētu atbilst aptuveni 70 tūkstoši Latvijas iedzīvotāju.