Viena no Eiropā lielākajām iepakojumam un ražošanas procesam veltītajām izstādēm - IPACK IMA, kas norisinājās Milānā (Itālija) no 29. maija līdz 1. jūnijam, izgaismoja jaunākās tendences galvenajos tirgus sektoros un globālajā industriālo iekārtu tirgū, akcentējot ilgtspējīgas ražošanas būtiskumu, kā arī ražošanas, procesu un produktu drošības, un izglītības nozīmīgumu.
Iespaidīgā izstāde aizņēma izstāžu kompleksa Fiera Milano Rho 18 halles un pulcēja 150 110 apmeklētāju, no kuriem gandrīz trešdaļa bija ārvalstnieki, pārstāvot 66 valstis. IPACK IMA piedalījās arī Latvijas klientiem labi zināmi ražotāji, kurus mūsu valstī pārstāv iepakojamo iekārtu un materiālu tirgotāja un servisa uzņēmums SIA Profipak SL, kurš atgriezies no izstādes un gatavs padalīties ar jaunākajām tendencēm produkcijas iepakošanas jomā.
IPACK IMA redzējām tehnoloģijas, kas iedvesmojušās no Industry 4.0 paradigmas, robotus, automatizāciju, paplašināto realitāti, digitālās ražošanas līniju menedžmenta sistēmas… Līdztekus daudzajām, modernajām, inovatīvajām produkcijas iepakojuma ražošanas sistēmām, kad šķiet – visus procesus var uzticēt robotiem, tomēr labi sagatavotu profesionāļu nepieciešamība industrijās aug, ņemot vērā arī to, ka digitalizācija ir sekmējusi jaunu profesiju rašanos, - tika uzsvērts izstādē.
Izstāde bija tematiski sadalīta vairākos sektoros, un profesionāļi no dažādiem rūpniecības sektoriem varēja vienuviet – īpašā izstādes pasākumā - The Innovation Alliance - atrast plašu piedāvājumu klāstu. Tā paspārnē pirmo reizi vienlaicīgi notika vairāku ražošanas jomu prezentācijas un pasākumi: Plast tika izstādīta produkcija no plastmasas un gumijas ražotājiem, IPACK-IMA - izstādes centrālais pasākums par pārstrādes un iepakojuma tehnoloģijām, Meat-tech bija novitātes no gaļas ražošanā specializējošajiem pārstrādes un iepakojuma ražotājiem, Print4All bija veltīts komerciālajai un industriālajai apdrukai, bet Intralogistica Italia iepazīstināja ar inovatīviem risinājumiem un integrētām sistēmām industriālai produktu apstrādei, noliktavu procesiem, materiālu glabāšanai un izlietošanai.
Aicinām Latvijas ražotājus iepazīties ar iepakojuma pasaules tendencēm!
Vairāk informācijas par Profipak SL SIA pārstāvētajiem pasaules vadošajiem iepakojuma iekārtu ražotājiem un to iekārtām varat uzzināt uzņēmuma mājas lapā: www.profipaksl.lv.
Labprāt konsultēsim un atbildēsim uz Jūsu interesējošajiem jautājumiem, zvaniet pa tālruni 29415851 (valdes loceklis Sandris Lormanis).
#1/10
Dienu pirms vērienīgās „IPACK IMA” izstādes sākuma, vadošais pasaules palešu aptinēju ražotājs ROBOPAC atklāja un prezentēja savu jauno rūpnīcu, kas atrodas pie Boloņas.
#2/10
ROBOPAC jaunajā rūpnīcā tiek ražotas DIMAC un PRAZMATIC zīmolu automātiskās iekārtas, kas paredzētas produkcijas grupveida termo iepakošanai un kartonēšanai.
#3/10
Uz jauno ROBOPAC rūpnīcu ir pārvietota modernizētā tehniskā labaratorija (TECH-LAB), kurā iespējams testēt paleti uz stabilitāti un atrast veiksmīgāko un ekonomiskāko plēves izstiepuma, tinumu skaita un plēves biezuma kombināciju. Tehniķi var piemeklēt jūsu produkcijai identisku vai tuvu paleti, lai veiktu testus. Jaunā iekārta spēj simulēt noteiktu ceļa posmu un parādīt, kādas slodzes un šūpošanās paletei ceļā ir jāiztur, piemēram, kravas automašīnā pārvietojoties pa Sīrijas zemes ceļu.
#4/10
„IPACK IMA” izstādē mūsu uzmanību piesaistīja vairāki stendi. Visvairāk jaunumu prezentēja viens no pasaules vadošajiem iepakojuma iekārtu ražotājiem ROBOPAC.
#5/10
Zemās grīdas palešu aptinējs: pārbaudīts, patentēts, izturīgs. Plates augstums ir tikai 3 cm, un, pateicoties īsajām rampām (pilnā rampa ir 270º), ir iespējams ietaupīt vienu metru no noliktavas platības. Kravnesība ir 1200 kg, ko nodrošina patentētā zemplates 228 ritentiņu bāzes kolekcija. Pēc 100 000 testiem iekārta joprojām ir ideālā stāvoklī, kas ļauj apgalvot, ka tā ir stabila un ilgtspējīga.
#6/10
Rconnect – jaunā platforma, kas nodrošinās ne tikai iespēju savā datorā redzēt iekārtas darbības datus, plānotās vai nepieciešamās apkopes, rezerves daļu maiņas termiņus, bet arī to, kāds ir plēves patēriņš uz katru paleti, cik stundu un kā tiek lietota iekārta, kādas kļūdas vai paziņojumi parādās (ir bijuši) uz ekrāna. Tas ļauj samazināt cilvēcisko faktoru, kad darbinieks var aizmirst, nobīties pateikt, slēpt svarīgu informāciju utt. par iekārtas darbu un novērst nevajadzīgas izmaksas.
#7/10
ROBOPAC ir ieguldījis lielu darbu, lai reorganizētu visu kartona kastu aizlīmēšanas iekārtu segmentu, padarot tās stabilākas, ērtākas, ergonomiskākas. Ņemot vērā pieprasījumu pēc īpaši kvalitatīvas kastes aizlīmēšanas, tika prezentēta jaunā līmlentas uzklāšanas „galva”, kas spēj apmierināt pat visprasīgāko klientu vēlmes. Kastu aizlīmēšanas iekārtas būs iespējams aprīkot ar vienkāršāku (lētāku) vai īpaši precīzo (dārgāku) „galvas” variantu, kas ir savstarpēji maināmas un iespējams pasūtīt atsevišķi no pašas iekārtas.
#8/10
Jaunais TP3 modelis noderēs, ja paletes tiek novietotas uz palešu aptinēja ar rokas ratiņiem (rocla). Modelis ir papildināts ar iespēju ļoti ātri un viegli mainīt pēdu iebraucamās daļas virzienu (pa labi, vidū, pa kreisi), rampa ir ar sašaurinājumu, kas savirza un centrē paleti, lai precīzi trāpītu ar ratiņiem pēdās.
#9/10
Ļoti neparasts stends šogad bija ražotājiem PAGLIERANI un OCRIM. Plašā telpa vairāk tika izmantota, lai tiktos ar esošajiem un jaunajiem klientiem, bet apskatei bija izliktas antīkās iekārtas no pašiem ražošanas pirmsākumiem. Videoprezentācijā tika uzsvērtas uzņēmumu ģimeniskās vērtības, jo tajos darbu uzsākusi jau ceturtā Antolini paaudze, un visa ražošana notiek tikai Itālijas rūpnīcās, neko neievedot no trešajām valstīm. Virtuālajā realitātē bija iespēja remontēt vienu no OCRIM iekārtām un patiesi ieinteresētos klientus ar helikopteru nogādāja uz rūpnīcu, kurā darbojas klientus interesējošās iekārtas, vizītei klātienē.
#10/10
Savu mājvietu izstādes pasākumā „Meat-tech” bija izvēlējies atšķirīgais un inovatīvais termoforminga un vakuumiepakošanas iekārtu ražotājs COLIMATIC. Īpaši jāziceļ tas, ka šī ražotāja iekārtām nav standartizēta karkasa izmēra un tās tiek būvētas saskaņā ar iepakojuma izmēriem. Tas ļauj pilnībā atteikties no biezās pamata plēves atgriezumiem, bet no plānākās plēves veidojas tikai 1cm plats atgriezums. Šī ir ļoti moderna pieeja, ņemot vērā pasaules tendenci samazināt plastmasas patēriņu.