Latvijas uzņēmumi iekārtas lielākoties pasūta ārzemēs, tām strādāt «iemāca» ražotāju pārstāvji, taču ikdienā labi tiek galā vietējie, ceturtdien vēsta laikraksts Dienas Bizness.
Latvijas ražotāji savas produkcijas radīšanā izmanto gan Latvijā, gan ārzemēs gatavotas iekārtas, bet vietējā tirgū specifiskas iekārtas bieži vien nav pieejamas. «Mūsu specifika nosaka, ka parasti mūsu vajadzībām tiek speciāli izgatavotas ražošanas līnijas. Šādu pasūtījumu izpildē esam sadarbojušies gan ar vietējām, gan ar ārvalstu kompānijām. Speciālistu profesionalitātes ziņā neizjūtam atšķirības, vai tā ir pašmāju vai ārvalstu kompānija. Pēdējā iepirkumā uzvarēja Latvijas uzņēmums, kas specializējies noteiktu iekārtu izgatavošanā un uzstādīšanā ar plašu darbības pieredzi. Daļa no pasūtītās iekārtas tika izgatavota Latvijā, bet daļa ar apakšuzņēmēju palīdzību iepirkta ārvalstīs,» stāsta Edijs Vegners, augļu un dārzeņu pārstrādātāja SIA Milda KM valdes loceklis un direktors.
Arī a/s Dobeles dzirnavnieks raugās pēc iespējas izmantot vietējo uzņēmumu ražotās iekārtas vai tehnoloģijas. Latvijā uzņēmums iegādājas atsevišķas iekārtas un palīgdaļas, tomēr, ņemot vērā darba specifiku un to, ka dzirnavas, spageti un makaronu ražotnes Latvijā nav pieejamas, vairumā gadījumu tās pērk no ārvalstu piegādātājiem, stāsta Kristaps Amsils, a/s Dobeles dzirnavnieks valdes priekšsēdētājs.
Ņemot vērā Skan-Tooling darbības jomu, uzņēmumam nepieciešamās specifiskās iekārtas Latvijā netiek ražotas, līdz ar to kompānija iegādājas ārvalstīs izgatavotas. «Šobrīd prototipēšanai esam iegādājušies Latvijā ražotu Mass Portal printeri un ar tā darbību esam apmierināti,» saka Inga Žilinska, SIA Skan-Tooling mārketinga vadītāja.
Arī mācās
«Ierasta sadarbības prakse ir, ka iekārtu ražotājs ierodas pie mums uzstādīt iekārtas, un no paša uzstādīšanas sākuma līdz pat iedarbināšanas brīdim kopā ar viņiem darbojas mūsu speciālisti. Piemēram, makaronu ražošanas līnijas uzstādīja kvalificēti profesionāļi no Itālijas, ar kuriem kopā strādāja mūsu speciālisti, kas patlaban ir gan līniju operatori, gan ražotņu vadītāji. Ja nepieciešams, sūtām savus darbiniekus izglītoties arī uz ārvalstīm, piemēram, dzirnavu gadījumā – uz Šveici. Neapšaubāmi esam ieinteresēti celt savu speciālistu kvalifikāciju un risināt jebkuras situācijas pašu spēkiem, kas ir gan laika, gan finansiālā ziņā efektīvāk,» teic K. Amsils. Uzņēmuma pieredze liecina, ka būtiski, lai darbinieki iesaistās jau tehnoloģiju uzstādīšanas procesā, paralēli izejot apmācību procesu. Tas nodrošina, ka vēlāk uzņēmuma speciālisti labi tiek galā ar tehnoloģiju uzturēšanu un vadīšanu. Ja ar jaunajām iekārtām rodas kādi sarežģījumi, uzņēmums izvērtē situāciju un problēmu risināšanai parasti izmanto savus speciālistus, tomēr, ja ir nepieciešama ražotāja iesaiste un specifiskākas zināšanas vai prasmes, kuras uzņēmuma darbiniekiem konkrētajā brīdī nav, tiek izmantota ārzemju partneru palīdzība.
«Atkarībā no iekārtu izgatavotāja piesaistām to autorizētos pārstāvjus problēmu vai bojājumu novēršanā. Izņēmums, ja garantijas laikā atļauts bojājumus novērst saviem spēkiem, tad to darām paši, lai nebūtu ražošanas līnijas dīkstāve un izpildītu laikā ražošanas plānus,» teic E. Vegners.
Visu rakstu Iekārtas apgūst kopā lasiet 27. novembra laikrakstā Dienas Bizness.