Laikā, kad piedāvājumā ir tādi tehnoloģiju brīnumi kā planšetdatori un jaudīgi viedtālruņi, grūtākas dienas piedzīvo jau portatīvo datoru tirgus, taču vissmagāk cieš mūsdienu tehnoloģiju celmlauzis – galda dators. Tiesa, vairāki eksperti lēš, ka tam vēl ir iespējas «atdzimt», raksta BBC.
Par to, ka sācies galda datoru noriets liecina vairākas lietas, piemēram, ziņojumi par to pārdošanas apjomiem jau kādu laiku rāda, ka galda datoru popularitāte krīt. Turklāt pētījumu kompānijas Gartner personālo datoru tirgus apsekotājs Randžits Atvals (Ranjit Atwal) prognozē ievērojamu pieprasījuma kritumu vēl šā gada beigās, kas turpināsies 2012. gadā.
Pieprasījumu pēc galda datoriem nepalielina arī fakts, ka tie ir salīdzinoši lētāki, turklāt to cena turpina «liesēt». Tendences liecina, ka mājsaimniecības nevēlas iegādāties kaut ko, kas tām jau ir, bet gan investē naudu jaunās tehnoloģijās, piemēram, planšetdatora vai vismaz portatīvā datora iegādē.
Uz to, ka galda datori «mirst», norāda arī šo ierīču komponenšu tirgotāji, kas apgalvo, ka cilvēki aizvien retāk izvēlas uzlabot savu galda datoru, tā vietā dodot priekšroku jaunāku tehnoloģisko risinājumu pirkšanai.
Kompānija Crucial, kas izgatavojusi speciālu programmatūru personālajiem datoriem, kura iesaka tā lietotājam iegādāties kādu datora uzlabojumu, ja tas nepieciešams, informē, ka pat galda datoru entuziastu, kuri paši būvē savas darba stacijas, izvēloties jaudīgākās vai kādam specifiskam darbam piemērotākās komponentes, aktivitāte vājinās.
Neskatoties uz šo visu, cerība galda datoru popularitātes saglabāšanai ir. Kā viens no iemesliem, kāpēc tik drīz no galda datoriem neatvadīsimies, tiek minētas video spēles, kas prasa augstu tehnoloģisko atbalstu, kāds parasti nav portatīvajiem datoriem, vai arī, ja ir, lietotājam izmaksā krietni dārgāk. Šādas personālajiem datoriem paredzētas spēles ar augstu grafisko kvalitāti vēl paredzēts izdot gan šogad, gan nākamgad.
Tiesa, arī šai galda datoru priekšrokai ir savs mīnuss, proti, video spēļu izstrādātāji komerciālos nolūkos pēdējā laikā krietni retāk nāk klajā ar spēlēm, kas paredzētas tikai personālajiem datoriem. Tā vietā spēles tiek sagatavotas vairākām platformām, ieskaitot video spēļu konsoles, piemēram, PlayStation 3, Xbox 360 vai Nintendo Wii. Līdz ar to cilvēkiem, kuriem jau ir video spēļu konsoles, iegādāties vai uzlabot galda datoru var arī nebūt aktuāli. Šeit gan jāpiemin, ka spēles grafiskā kvalitāte nereti ir labāka, tās palaišanai izmantojot jaudīgu personālo datoru, nevis video spēļu konsoli, kurai ir ierobežots tehnoloģiskās spējas.
Eksperti lēš, ka vēl viens veids, kādā galda datoriem atgūt popularitāti, būtu aktīvs darbs pie inovācijām, jo mūsdienu galda dators tikai nedaudz atšķiras no saviem priekštečiem – bez sevišķām inovācijām saglabājot visas iepriekš zināmās saskarnes – klaviatūru, peli u.c.
«Ir nepieciešams fundamentālas pamatidejas izmaiņas, lai padarītu šīs ierīces pievilcīgas,» komentējot galda datoru stagnāciju, saka izdevuma Custom PC redaktors Džeimss Gorbolds (James Gorbolds).