Apturot vai iesaldējot bibliotēkas būvniecības projektu, valdība parādītu savas lemtspējas vājumu un plānošanas tuvredzību, uzskata Gaismas pils būvnieku – Nacionālās būvkompāniju apvienības vadītājs Māris Saukāns.
«Valsts ir uzņēmusies saistības, kas traktējamas ne vien mūsu savstarpējā līguma ietvaros, bet arī kontekstā ar šī brīža procesiem tautsaimniecībā. Valdība ir pieņēmusi lēmumu Par Gaismas pils būvniecību – šis bija un joprojām ir nozīmīgs solis, kura vērtību un nozīmīgumu varēs baudīt tikai pēc šī projekta pabeigšanas. Apturot vai iesaldējot - zaudējumi būs vērtējami miljonos latu,» komentē M. Saukāns.
Viņš norādīja, ka Gaismas pils apturēšana nozīmētu to, ka laikā, kad uzņēmējdarbība sāk stagnēt, valdība nevis steidzinās beidzot pieņemt publiskās partnerības likumu, veicināt uzņēmējdarbību utt, tādā veidā stabilizētot IKP ieņēmumus, bet gluži otrādi - kārtējo reizi dzirdami nodomi «iesaldēt, apturēt, samazināt». «Ja tā turpināsies, tad mēs varam būt droši par jebkuru pieņemto lēmumu. Mēs atrodamies un strādājam reālā tirgus situācijā, nevis mācību poligonā,» pavēstīja M. Saukāns. Drīzāk valstij būtu jāpalielina ienākumi, nevis jāsamazina izdevumi, vēstīja M. Saukāns.
Bibliotēkas pasūtītāju aģentūras Jaunie Trīs brāļi Komunikācijas nodaļas vadītāja Elīna Bīviņa Db norādīja, ka iesaldējot vai apturot bibliotēkas celtniecību, valstij kā pasūtītājam būtu jāmaksā dažādas kompensācijas ar projektu saistītiem cilvēkiem, kas kopumā būtu aptuveni 100 000 latu dienā. Šajā summā ietilptu samaksa par padarītajiem darbiem, iegādātajiem materiāliem, kompensācijas darbiniekiem, kas noalgoti speciāli šī projekta īstenošanai, kompensācijas par neiegūto peļņu gan būvniekiem, gan autoruzraudzībai, gan būvuzraudzības veicējiem.
Valdība pagājušajā nedēļā slēgtajā sēdes daļā esot spriedusi par to, ka taupības režīma apstākļos varētu nevis iesaldēt algas, bet, piemēram, Nacionālās bibliotēkas celtniecību, ziņojis TV3 raidījums Nekā personīga.
Tomēr valdības amatpersonas atklājušas, ka bibliotēkas būvniecības process nav apturams, jo tas nozīmētu šķirties no ievērojamām soda naudas summām. Noslēgtajos līgumi ar bibliotēkas cēlājiem paredzētas soda naudas par Gaismas pils būvdarbu apstādināšanu vai bremzēšanu, kas sniegtos pat līdz 100 tūkstošiem latu dienā.