Latvijas Nacionālās bibliotēkas (LNB) jaunās ēkas arhitekts Gunārs Birkerts uzskata, ka Gaismas pils projektā saules paneļiem ir jābūt un to izmaksas ir pamatotas, apgalvoja būvfirmas RBSSKALS komunikācijas konsultants Jānis Andžāns.
Pēc arhitekta domām, ir būtiski apzināties to, ka saules paneļa uzstādīšanas izmaksas sevi neattaisnos pirmajos būvniecības gados un šīs investīcijas atmaksāsies pēc vairākām paaudzēm.
Tāpat Birkerts norādot, ka mūsdienu pasaulei ir nepieciešams, lai jebkura jaunā celtne dotu ieguldījumu sevis patērētās enerģijas ražošanā. Tādēļ, lai ēka sevi uzturētu, ir nepieciešams, lai enerģijas ražošanas mehānismi būtu ietverti pašā ēkā.
LNB gadījumā izstrādātais tehniskais risinājums faktiski paredz nevis vienkāršu saules paneļu uzstādīšanu uz bibliotēkas jumta, bet gan komplicētas sistēmas integrēšanu pašā ēkā. Proti, atšķirībā no citiem projektiem, LNB jaunās ēkas projektā saules paneļi pildītu arī īpašas arhitektoniskas un jumta funkcijas, jo pēc būtības ir paredzēts uzstādīt stikla paneļu jumtu ar iebūvētām fotovoltiskām šūnām, kas ražos elektrību.
«Pievēršoties LNB risinājuma izmaksām, ir jānorāda, ka tikai 30% no tām veido elektroenerģijas ražošanas risinājums. Savukārt pārējās izmaksas ir saistītas ar risinājuma vizuālās formas izveidi un jumta risinājuma izstrādi,» pauda Andžāns.
LNB projekts šajā ziņā ir progresīvākais piemērs un līderis šajā Eiropas daļā - tas ir piemērs kultūras nozares celtnēm. Šim piemēram noteikti arī būtu jābūt uz ilgtspējīgu attīstību vērstam. Bibliotēkā esošās tehnoloģiskās sistēmas dos labumu nākamajām paaudzēm. Atteikšanās no fotoelementu sistēmas ieviešanas nozīmētu atkāpšanos soli atpakaļ. Ir jādomā par nākotnes paaudzēm un tām būtu jābūt lepnām par mūsu lēmumiem, izteicies Birkerts.
Saules enerģijas nozares eksperts Džons van Larhovens neatkarīgā ekspertīzē norādījis, ka projekta izmaksas ir atbilstošas piedāvātajam tehniskajam risinājumam. Viņš uzskata, ka piedāvātais projekts ir izcila iespēja LNB iegūt iespaidīgu ēkā integrētu fotoelementu sistēmu, kas līdz ar to kļūtu par izglītojošu ēku gan klientiem, gan sabiedrībai kopumā.
Projektā piedāvātās izmaksas 1254,74 lati par kvadrātmetru salīdzinājumā ar projektiem, kas īstenoti citur Eiropā, ir zemas. Atsevišķos gadījumos cena ir sasniegusi pat 1700 latus par kvadrātmetru, vēstīja saules enerģijas nozares eksperts.
Kā aģentūru LETA informēja Kultūras ministrijas sabiedrisko attiecību speciāliste Annija Senakola, 26.aprīļa LNB projekta īstenošanas Uzraudzības padomes sēdē tika dots uzdevums Kultūras ministrijai un Nacionālās būvkompāniju apvienības (NBA) pārstāvjiem savstarpēji salīdzināt projekta Saules elektroenerģijas ražotne uz LNB jumta īstenošanas izmaksas, par kuru precizitāti sēdes laikā domas dalījās.
Ministrija ir saņēmusi no NBA precizētas projekta izmaksas, kas ir par 131 000 latu mazākas un patlaban ir 1,18 miljoni latu. Šāds izmaksu samazinājums būtiski neuzlabo atdeves rādītājus. Ministrija, ņemot vērā atdeves rādītājus, no vienas puses, un ievērojamu izmaksu pieaugumu, no otras puses, uzskata, ka nepieciešams ļoti pārdomāts lēmums.
Jautājums par saules paneļa izmantošanu uz LNB jaunās ēkas jumta tiks skatīts rīt, 16.maijā, LNB projekta īstenošanas Uzraudzības padomes sēdē.