Kultūras ministrija, slēdzot līgumus par Gaismas pils celtniecību vai koncertzāles projektēšanu, iespējams, varēja noslēgt izdevīgākus līgumus.
Latvijas praksē izmantojami FIDIC līgumi, kas tiek izmantoti uzsākot būvniecības, projektēšanas vai konsultāciju projektus, pārsvarā netiek īpaši pētīti, bet slēgti tikai balstoties uz labās prakses piemēriem. Noslēgtie līgumi ir ļoti sabalansēti, tomēr pašreizējā ekonomiskajā situācijā bijusi iespēja slēgt vienkāršāku, tomēr saprotamāku un, iespējams, valstij un nodokļu maksātājiem izdevīgāku līgumu, neizmantojot FIDIC. FIDIC līgumi ir Starptautiskās inženierkonsultantu federācijas tipveida līgumi, kas parasti tiek piemēroti liela apjoma (vairāku miljonu latu) pasūtījumos un to izmantošanai ir nepieciešamas gan speciālas zināšanas, gan ievērojami resursi līguma administrēšanai, norāda juridisko konsultāciju firmas Sorainen partneris Ģirts Rūda.
Tomēr visā pasaulē FIDIC līgumi ir atzīti kā pietiekoši sabalansēti līgumi, tāpēc valsts un pašvaldību iestādes, iespējams, jūtas samērā droši tos izmantot un paļaujas, ka strīdus gadījumos uzvarēs taisnība un tāpēc nav nepieciešamības papildus investēt juridiskajās konsultācijās pirms līguma parakstīšanas. Līdz ar to šie FIDIC līgumi, kādi ir noslēgti, piemēram, par Latvijas Nacionālās bibliotēkas būvniecību, kā arī par Akustiskās koncertzāles projektēšanu, tiek slēgti vienkārši uzticoties labajai praksei. Ģ. Rūda tomēr apliecina, ka sarežģīti līgumi kā FIDIC prasa loti rūpīgu darbu izpildes uzraudzību un loti labas FIDIC zināšanas. Bet gadījumā, ja šādu zināšanu nav, būtībā tiek nopirkts kaķis maisā. Tāpēc, nevēloties sarežģīt līguma slēgšanu, prakse privātais sektors parasti izvēlas vienkāršākus risinājumus.
Vairāk lasiet 21. janvāra laikrakstā Dienas bizness.