Zvangu meistars Juris Cers izlietotos gāzes balonus pārvērš mūzikas instrumentos, kuri aizceļo arī ārpus Latvijas robežām.
Pēc profesijas J.Cers ir diplomēts elektriķis. Mūzikas instrumentus, kuri veidoti no gāzes baloniem, J.Cers pirmoreiz redzējis kādā televīzijas raidījumā. Vēlāk viņš pašmācības ceļā nolēmis pamēģināt, kā top šādi mūzikas instrumenti.
Pirmās zvangas tika radītas 2014.gadā, balstoties uz internetā atrasto informāciju. «Biju tikko iepazinies ar savu dzīvesbiedreni Ievu un vēlējos izveidot kaut ko pamatīgu, uzdāvināt viņai un parādīt, ka rokas man ir īstajā vietā. Tā bija spēcīga motivācija,» atceras J.Cers.
Sākumā meistars zvangas darināja brīvajā laikā, bet šobrīd šī ir J.Cera pamatnodarbošanās. Viņš strādā ar zīmolu «Pigoru darbnīca». Zīmols tapis brīdī, kad J.Cers izveidoja savu veikalu interneta platformā «Etsy». J.Cers piedalījies «Etsy» apmācību kursos, kuros ieguvis padomu, ka interneta veikals ar produkciju jāizveido pēc iespējas ātrāk. Toreiz viņš sagrebis koka karotes, bet nav vēlējies ar to aprobežoties un ar laiku piedāvājumu papildinājušas arī zvangas.
Lai radītu zvangas, visbiežāk tiek izmantoti izlietotie gāzes baloni, bet dažkārt - arī vecie ugunsdzēšamie aparāti. Gāzes baloni ir labs materiāls, taču dažkārt tos ir grūti iegūt savā īpašumā. Visbiežāk J.Cers tos iegūst no apkārtējiem Jaunpiebalgas iedzīvotājiem, kā arī licis sludinājumus gan internetā, gan pie ziņojumu dēļa Jaunpiebalgas centrā.
Kā stāsta meistars, viens zvangu komplekts nesteidzoties top aptuveni divas dienas. Gāzes baloni tiek kārtīgi izsvilināti, uzkarsēti līdz sarkankvēlei, tad seko mēlīšu griešana, slīpēšana. Vēlāk instrumenti tiek izdekorēti ar akrila krāsām. «Man ir jautāts, vai gatavs mūzikas instruments nevar aizdegties, uzsprāgt,» stāsta J.Cers un paskaidro, ka šādām bažām nav pamata.
Visvairāk zvangu gadu gaitā aizceļojušas uz ASV. «Arī pirmās zvangas aizceļoja uz ASV, bija labas atsauksmes un sapratu, ka jāturpina. Pagāja laiks līdz es saņēmos parādīties tirdziņos tepat Latvijā,» stāsta J.Cers. Šobrīd puse viņa klientu ir Latvijā, puse - ārvalstīs. Meistars gan vairs nevar nosaukt precīzu skaitu, cik zvangu radījis. Instrumenti sūtīti uz Vāciju, Nīderlandi, Angliju, Austrāliju un citām valstīm.
Mūzikas instrumentus iegādājas dažādi cilvēki. «Ir omītes, kas saviem mazbērniem dāvina tad, kad viņi ir iestājušies mūzikas skolās. Starp klientiem ir arī jogas pasniedzēji, pirtnieki, skaņu terapeiti, kā arī vīrieši, kuri zvangas dāvina savām sievām 50 gadu jubilejā,» stāsta J.Cers. Tā kļuvusi jau gandrīz par tendenci.
Runājot par konkurenci, J.Cers norāda, ka katrs no meistariem ir atradis savu lauciņu. Pēc viņa rīcībā esošās informācijas, Latvijā ir vēl pieci līdzīgu mūzikas instrumentu darinātāji. «Nerīvējamies savā starpā. Manuprāt, vajadzētu konkurēt ar ukraiņiem, krieviem un poļiem, kuru «Etsy» ir ļoti daudz. Jādomā, ko mēs varam citādāk un labāk. Ja cilvēks ar pilnu atdevi dara, tad rezultāts būs,» uzskata zvangu meistars.
Šogad meistars vēlējies pabeigt savas darbnīcas izveidi, taču to īstenos jaunajā gadā. «Man ir pilna galva ar idejām. Gribētos, piemēram, izveidot lielu zvangu. Man padomā ir vēl citi mūzikas instrumenti, bet jāapzinās, ka laiks ir limitēts,» saka J. Cers.