Pieprasījums pēc tekilas arvien aug, bet tās ražošanā joprojām tiek izmantotas senas metodes.
Tekila ir Meksikas vislabāk pazīstamais dzēriens visā pasaulē. Tekilas industrijas saknes meklējamas Halisko ielejā, no kuras dzēriens ir ieguvis arī savu nosaukumu - tur atrodas Tekilas ciems.
Šajā vietā jau paaudžu paaudzēs tekila tiek gatavota no zilās agaves sulas.
«Jimador», meksikāņu lauksaimnieka, galvenais darba rīks ir coa de jima vai vienkārši coa. Tie ir plakani, asi naži, kas līdzinās kaplim. Coa tiek izmantots, lai apstrādātu augu, atsājot tikai pašu centru, kas pēc tam tiek sasmalcināts.
Ar augu novākšanu un aso lapu noņemšanu, kas ir roku darbs un prasa lielu fizisku spēku, nodarbojas lietpratēji - «jimandor», kuri dienā spēj apstrādāt vairāk par tonnu ražas.
Ražas nogatavošanās ir nevienmērīga un nav atkarīga no gadalaiku maiņas, tāpēc lauku apstrādāšana un ražas novākšana notiek cauru gadu.
«Es esmu lepns par to, ka esmu «jimador», jo bez mums tekila neeksistētu,» sacīja Mario Parez, kurš šajā jomā darbojas jau 39 gadus.
Viņš min to, ka mūsdienās jaunie «jimador» savu darbu nemīl tā kā kādreizējie «jimador». Viņš ar skumjām saka: «Vecie «jimador» mīlēja to, ko darīja, bet šodienas laukstrādniekiem, tas ir tikai darbs».
Pirmais tekilas eksports sākās 19. gadsimtā uz ASV, ātri vien iegūstot popularitāti un pielietojumu dzērienu pagatavošanas mākslā, taču vēl joprojām ASV ir pasaulē lielākais tekilas importētājs (91%).
«Jimadores» jeb laukstrādnieki ir satraukušies, vai viņus neaizstās mašīnas. «Tā ir mana dzīve, un es esmu lepns par to, ko daru. Es ceru, ka mašīnas neaizstās mūs, jo tas mums būtu postoši,» saka Francisco Quiroz, kurš jau 57 gadus ir «jimador».