Gavins un Alise Munro ilgtspēju pacēluši nākamajā līmenī: viņi iegūst nevis izejmateriālus, bet jau gatavas mēbeles, vēsta Reuters.
Pārim ir mēbeļu audze Derbišīrā, kur viņi kopj 250 krēslus, 100 lampas un 50 galdus. Lielu koku nozāģēšanu, lai tos izmantotu mēbeļu ražošanā, viņi uzskata par neefektīvu un videi kaitīgu procesu.
«Tā vietā, lai 50 gadus audzētu koku un tad to nozāģētu, lai sadalītu mazākās daļās, mūsu ideja ir izaudzēt koku tieši tādā formā, kāda nepieciešama. Tā ir tāda kā dabiskā 3D drukāšana,» stāsta G. Munro.
Ideja radusies, kad viņš bijis mazs zēns. Viņš ievērojis pāraugušu pundurkociņu, kas izskatījies pēc krēsla. Turklāt viņš pats piedzimis ar izliektu mugurkaulu un kā bērns vairākus gadus nēsājis metāla rāmi, lai to iztaisnotu.
Eksperimenti ar mēbeļu izaudzēšanu sākušies 2006. gadā, bet 2012. gadā - gadu pēc kāzām - Gavins un Alise Munro izveidojuši kompāniju Full Grown un apņēmušies šo ideju īstenot uz pilnu slodzi.
Ceļš gan bijis bedrains. Pašā sākumā viņu darbu izbojājušas gan govis, gan zaķi. Viņiem arī vajadzējis atklāt visefektīvāko veidu, kā veidot kokus, neapturot to augšanu. Tagad pāris iemācījies vadīt dzinumus vajadzīgajā virzienā, nevis piespiest tos augt pret to gribu.
Tā kā šādu mēbeļu audzēšanā ieguldīts liels darbs un ilgs laiks, tās nevar būt lētas. Krēslu cena pārsniedz 12 tūkstošus ASV dolāru, lampu cena svārstās no 1 līdz gandrīz 3 tūkstošiem ASV dolāru, bet galdu cena - no 3 tūkstošiem līdz pat 16 tūkstošiem ASV dolāru.
Vidēja krēsla izaugšanai nepieciešami seši līdz deviņi gadi, bet vēl viens gads, lai tas izžūtu.
«Mēs izmantojam senās tehnikas, kas tika lietotas jau akmens laikmetā,» lepojas G. Munro.