Ik gadu pasaules pretkorupcijas kompānija Transparency International publicē savu ikgadējo korupcijas uztveres indeksu, kurā tiek atspoguļots, kā cilvēki savā valstī vērtē korupcijas līmeni, raksta Business Insider.
Kompānijas eksperti uzsver, ka nav ātrs un padziļināts veids, kā mērīt absolūto korupcijas līmeni valstī, jo korupcija parasti tiek rūpīgi slēpta. Tomēr, balstoties uz dažādiem mērījumiem un pētījumu rezultātiem, iespējams valstis sarindot pēc korupcijas līmeņa. Pētījumā iekļautas 168 valstis. Vismazāk korumpētākā valsts saņem 100 punktus, bet visaugstāk korumpētākā – 0 punktus.
Viskorumpētākās valstis atrodas Āfrikā un Tuvajos Austrumos, kur nereti ir visvājākā likumdošana un valdības politikas, turklāt augstāka nabadzības izplatība. Tomēr Business Insider nolēma apkopot informāciju par demokrātiskajām, attīstītajām valstīm, kurās ir visaugstākais korupcijas līmenis. Šajā sarakstā iekļautas Ekonomiskās sadarbības un attīstības organizācijas valstis.
Galerijā augstāk iespējams aplūkot, kurās attīstītajās valstīs ir visaugstākais korupcijas līmenis!
#1/18
Īrija – 75 punkti. Lai arī valstij ir augsts novērtējums, nesen tika ziņots, ka politiķi visos līmeņos nav korekti deklarējuši savus ienākumus.
#2/18
Japāna – kaut arī valsts ir relatīvi vismazāk korumpētākā, tajā pastāv prakse Japānas kompānijās augstos amatos iecelt valdības pārstāvjus, kas aizgājuši pensijā.
#3/18
Čīle – šī ir viena no vismazāk korumpētākajām valstīm Latīņamerikā, jo tādas valstis kā Brazīlija, Venecuēla un Paragvaja cīnās ar kukuļdošanu un krāpšanu. Valsts kopumā saņēmusi 70 punktus.
#4/18
Igaunija – 2012.gadā Igaunijas prezidents Tomass Hendriks Ilvess palīdzēja ieviest antikorupcijas programmu, lai veicinātu caurspīdīgumu publiskajā sektorā. Tas palīdzējis indeksam pakāpties par punktu – līdz 70.
#5/18
Francija - valsts korupcijas līmenis gada laikā ir nedaudz samazinājies, sasniedzot 70 punktus.
#6/18
Portugāle – Ernst&Young aptaujā jūnijā pērn 83% iedzīvotāji sacīja, ka valstī ir izplatīta kukuļdošana un korupcija.
#8/18
Izraēla – nabadzīgākā OECD valsts, kas ir arī starp korumpētākajām, un tās novērtējums sasniedz 61 punktu. Pērn premjerministrs Ehuds Olmerts tika pieķerts nelegāli pieņemot vairāk nekā 150 tūkstošus dolāru no ASV magnāta.
#9/18
Slovēnija. Pēdējos gados valsti ir satricinājuši vairāki augsta līmeņa korupcijas skandāli.
#10/18
Spānija. Pirms pārvēlēšanas Spānijas premjerministrs Mariano Rahojs tika apsūdzēts par kukuļņemšanu no citām opozīcijas personām. Kopumā indeksa pētījumā valsts novērtēta ar 58 punktiem.
#11/18
Čehija. Valsts ieguvusi 56 punktus, salīdzinot ar 51 punktu iepriekšējā gadā. Tas atspoguļo milzīgā politiķu korupcijas skandāla beigās, kas 2013.gadā noveda pie premjerministra Petra Nekasa atkāpšanās.
#12/18
Dienvidkoreja. Pērn korupcija šajā valstī bija ļoti izplatīta. Valsts saņēmusi 56 punktus.
#13/18
Ungārija. Tās novērtējums gada laikā sarucis no 54 uz 51 punktu. Izplatīta ir prakse dot ārstiem maza apmēra naudas summas, un 92% ungāru domā, ka tas nav nekas nosodāms.
#14/18
Slovākija. Arī šai valstij piešķirts 51 punkts. Pēdējos gados izskanējis skandāls par korupciju politiķu un uzņēmēju vidū.
#15/18
Grieķija. Korupcijas līmenis Grieķijā kopš iepriekšējā pētījuma veikšanas ir sarucis, un valsts ieguvusi 46 punktus, salīdzinot ar 43 punktiem.
#16/18
Itālija. Korupcija eirozonas trešajā lielākajā ekonomikā bieži vien tiek saistīta ar bijušo premjerministru Silvio Berluskoni, kurš tika apsūdzēts korupcijā vairākas reizes. Itālija patlaban saņēmusi 44 punktus.
#17/18
Turcija. Šī ir viskorumpētākā valsts Eiropā, saņemot 42 punktus. 2013.gadā valstī izskanēja plašs korupcijas un naudas atmazgāšanas skandāls, kurā iesaistīts valstij piederošas bankas vadītājs un vairāki uzņēmēji.