Līdz ar jūras flotes tehnoloģiju attīstību Latvijas Jūras akadēmijā pieaug studiju procesā izmantoto tehnoloģiju parks, kurā esošās iekārtas kā simulatori aizvien vairāk tiek izmantotas inženierzinātņu un kuģu vadības jūras virsnieku apmācībā, informē akadēmijas pārstāvji.
Jaunākais apmācību procesā iekļautais simulators ir Augstsprieguma simulators, kas studentiem ļaus apgūt iemaņas kuģa augstsprieguma iekārtu apkalpošanā. Simulators iegādāts par aptuveni 9000 eiro.
«Pēdējos gados uz kuģiem – gan pasažieru, gan kravas kuģiem strauji aug dažādu moderno tehnoloģiju izmantošana. Tāpēc zināšanas darbā ar jaunajām tehnoloģijām tiek prasītas arī no jaunajiem jūrniecības speciālistiem. Šobrīd pasaulē trūkst ap 30 000 kuģu virsnieku, tas ir, stūrmaņu, mehāniķu un elektromehāniķu. Taču darba tirgū jauno speciālistu konkurētspēja ir cieši saistīta ar praksi, savukārt kvalitatīva prakse – ar jau krastā iegūtām reālām zināšanām par kuģu darbību un vadību,» stāsta Latvijas Jūras akadēmijas (LJA) rektors Jānis Bērziņš.
LJA studiju procesā aizvien vairāk tiek izmantoti dažādi tehnoloģisko procesu simulatori ar kuru palīdzību mācību procesā iespējams simulēt dažādus tehniskos un drošības procesus uz kuģa.
Jaunākais LJA apmācību procesā iekļautais simulators ir Augstsprieguma simulators, kas studentiem ļaus apgūt iemaņas kuģa augstsprieguma iekārtu apkalpošanā. Tā iegādi finansiāli atbalstīja AS Latvijas Kuģniecība, bet SIA ABB Latvija – ar izdevīgu piedāvājumu.
«Augstsprieguma simulators ir loģisks attīstības solis, ņemot vērā, ka aizvien vairāk kuģu, tostarp gan pasažieru, gan kravas kuģu, sāk izmantot dažādas augstsprieguma iekārtas, un šīs zināšanas tiek prasītas arī no jaunajiem jūrniekiem,» skaidro Jānis Bērziņš.
Līdz šim LJA topošie jūrnieki praktiskās iemaņas darbam uz kuģa, kas ļauj sagatavoties arī praksei uz kuģa, varēja apgūt jau ar piecu esošo dažāda veida simulatoru palīdzību.
Kuģa dzinēja un enerģētiskā aprīkojuma simulators ne tikai ļauj 3D formātā iepazīt visas iekārtas, bet arī tās vadīt, simulēt to bojājumus, vadīt jaudas u.c. Kuģa tiltiņa simulators ir būtiska iekārta kuģu stūrmaņu apmācībā, jo tiltiņa simulators nodrošina 240 grādu redzamību un ļauj trenēties darbam ar kuģa redzamības iekārtām realitātei pietuvinātos apstākļos. Tiltiņa simulatora samazinātais variants ar 12 darba vietām arī nodrošina kuģa vadības pults, radara un elektroniskās kartes apgūšanu. Sakaru simulators ļauj praktiski apgūt dažādus uz kuģa nepieciešamos saziņas veidus, tas ir, gan saziņai uz kuģa, gan saziņā kuģis – kuģis un kuģis – krasts. Drošības simulators ir būtiska iekārta, kas ļauj izspēlēt dažādas kuģa avārijas un apgūt iemaņas darbam kuģa avārijas situācijās. Savukārt Dzīvības drošības simulators ir tehnoloģiju kopums, kas iekļauj gan praktiskus treniņus, piemēram, reālu lēkšanu ūdenī no 4,5 metru augstuma un iekāpšanu glābšanas plostiņā, gan cilvēku glābšanu piedūmotās telpās ugunsgrēka apstākļos u.tml. Visi LJA esošie simulatori, kā arī to pasniedzēji ir atbilstoši sertificēti.
Simulatori LJA tiek izmantoti apmācību procesā pēc teorētisko zināšanu apguves un pirms prakses uz kuģa, kas kopumā ilgst vienu gadu. Prakse ir būtiska nepieciešamība jauno jūrniecības speciālistu darba tirgū.