Aizvien vairāk Latvijas uzņēmējus mudina raudzīties Austrālijas un Jaunzēlandes tirgus virzienā, tad būtiski ir saprast, kā pareizāk atvērt tā durvis, lai tās neaizcirstos deguna priekšā, norāda eksperti.
Austrālijā cilvēkiem piemīt atbrīvots dzīves veids, taču lietišķajā vidē viņi ir noteikti un tieši darījumu cilvēki, kas augstu novērtē profesionalitāti un uzticamību. Tādēļ, lai biznesa partneru meklējumi šajā valstī būtu veiksmīgi, ir jāņem vērā vairāki apstākļi.
«Latvijā ir vieglāk biznesu uzsākt, taču grūtāk noturēt. Rīgā daudzi vecie klubi ir ciet, bet Austrālijā ir krogi, kuri ģimenei pieder jau trešajā paaudzē. Tajā pat laikā ir grūti iedomāties, ka Austrālijā man šajā vecumā varētu piederēt trīs krogi,» atzīst Austrālijā dzimušais folkkluba ALA Pagrabs līdzīpašnieks Krišjānis Putniņš.
Galerijā augstāk iespējams izlasīt, ko vajadzētu un ko nevajadzētu darīt, veidojot biznesu Austrālijā!
#1/9
Ko darīt?
1. Esi ļoti punktuāls un visu paveic laikā. Vienmēr.
Kavēšanās ir nepiedodama paviršība un neprofesionalitātes pazīme, tādēļ uz tikšanos noteikti jāierodas sarunātajā laikā vai pat labāk – īsi pirms tam. Tāpat ir rūpīgi jāievēro piegādes un darbu paveikšanas termiņi. Termiņu ievērošana Austrālijā ir svēta.
#2/9
2. Pirms tikšanās ir nopietni jāgatavojas
Te biznesā valda uzskats - laiks ir nauda. Tādēļ, dodoties uz tikšanos, ir jābūt informētam par biznesu un cilvēkiem, ar kuriem plānotas sarunas, kā arī jābūt gatavam konkrēti, īsi un kodolīgi pastāstīt par savu ideju, saka Latviešu apvienības Austrālijā un Jaunzēlandē vadītāja Kristīne Saulīte. Tāpat jābūt informētam par citiem spēlētājiem tirgū. Un jau pirms tikšanās ir vēlams nosūtīt iepazīšanās materiālus.
#3/9
3. Esi gatavs tiešām un konkrētām sarunām
Par austrāliešiem mēdz teikt, ka sarunās viņi ir tieši, atklāti izsaka savas domas un to pašu sagaida no potenciālajiem partneriem. Arī prezentācijās ir vēlams pieturēties pie racionāliem skaitļiem un faktiem, iztiekot bez pārspīlējumiem.
Sarunās nav slēptas darba kārtības, tā ir ātras un bez lielas kaulēšanās. Taču partneriem jābūt gataviem aktīvi piedalīties biznesa līguma izstrādē. «Šāda veida pieeja Austrālijā ir ļoti populāra. Tā ienākusi no Āzijas un Vidusāzijas, kur aktīvi tiek pārrunāti visi darījuma nosacījumi: līgums, cena, utt.,» skaidro Saulīte.
Šīs valsts pazinēji uzsver, ka liela nozīme ir rokasspiedienam tikšanās sākumā, kā arī acu kontaktam tās laikā.
#4/9
4. Izpildi solīto un panāktās vienošanās
Austrālijā ir kārtība, sistēma, likumi, noteikumi, kurus nevar apiet. Tādēļ bizness ir dārgāks, taču godīgāks, skaidro folkkluba ALA pagrabs līdzīpašnieks. Arī profesionālās prasības Austrālijā ir augstākas nekā Latvijā.
«Jāņem vērā, ka Austrālijā goda vārds ir goda vārds, rokas spiediens ir rokas spiediens. Salīdzinājumam – Latvijā darījumos ir krietni mazāk uzticības, te var just, ka kapitālisms vēl nav ļoti sens,» atzīst Putniņš.
#5/9
5.Veido kontaktus un labu reputāciju, tas palīdzēs tikt pie rekomendācijām un atvērs daudzas durvis
Biznesa sadarbības uzsākšanai nav nepieciešamas ilgtermiņa attiecības, taču svarīgas ir personiskās attiecības. Ja cilvēks atstāj labu iespaidu, viņam var uzticēties, tad durvis tiks atvērtas.
Austrālijā ļoti uzmanās ar ieteikšanu un iepazīstināšanu, jo ieteicējs vienmēr prātā patur savu reputāciju. Ieteikti tie zināmi cilvēki ar labu reputāciju. Pirmo iespaidu veido internetā atrodamās ziņas, tostarp Linkedin, Facebook, uzņēmuma mājas lapā. Tieši šī iemesla dēļ ir vērts piedalīties Pasaules latviešu ekonomikas un inovāciju forumos, kur var iepazīties ar daudziem, iespējams, noderīgiem cilvēkiem, atzīst Saulīte.
#6/9
Ko nedarīt?
1.Tikšanās laikā mobilo telefonu pat neņem ārā no somas vai kabatas
Tiek uzskatīts, ka mobilais telefons uz galda skaidri apliecina to, ka kaut kas ir svarīgāks par tikšanos, tādēļ ir pieklājīgi to novietot prom no acīm. Ja nu patiešām ir nepieciešamas atbildēt vai gaidi kādu zvanu, tad ir jāatvainojas un jāiziet no telpas.
#7/9
2. Bez vajadzības nelieto Aussie slengu
Kaut arī Austrālijas sabiedrība ir ļoti multikulturāla, atvērta, var pat teikt – neformāla, te tiek ievērotas un uzsvērtas labas valodas zināšanas. Tādēļ vēlams runāt klasiskā un pareizā angļu valodā, izvairoties spīdēt ar vietējo slengu.
#8/9
3. Nepārspīlē ne ar izskatu, ne sevis slavināšanu
Pārāk uzkrītoša savas pārticības demonstrēšana un sevis slavēšana tiek uzskatīta par slikto toni. Piemēram, uzvalki ar platām svītrām esot piemēroti vien korporāciju juristiem, baņķieriem un uzņēmumu direktoriem. Dodoties uz tikšanos, ievēro klasisku lietišķo stilu.
#9/9
4. Neplāno dārgu dāvanu pasniegšanu
Dārgas dāvanas bieži vien tiek uzskatītas par kukuļiem un tādēļ nav populāras Austrālijas biznesa vidē. Arī biznesa pusdienas vai vakariņas parasti ir ātras, vienkāršas un to mērķis ir vienoties par atsevišķiem sarunu punktiem, nevis „nopirkt” potenciālo partneru labvēlību.