Eiropas Patentu birojs ikgadējā European Inventor Award pasākumā apbalvojis labākos izgudrotājus Eiropā un pasaulē.
No 500 pretendentiem tika izvēlēti 15 finālisti no 13 valstīm, kuri cīnījās sešās nominācijās. Apbalvošanas ceremonijā, kas notika Francijas pilsētā Senžermēnā pie Lajē, Aleksandra Dimā teātrī, piedalījās arī portāls DB.
Apbalvojums «Gada izgudrotājs» tika pasniegts sešās nominācijās:
Rūpniecība
Pētniecība
Valstis, kas atrodas ārpus Eiropas
Mazie un vidējie uzņēmumi
Publikas balsojums
Mūža ieguldījums
Kategorijā «Mūža ieguldījums» tika apbalvota Ursula Kellere (Ursula Keller) no Šveices par ātra pulsējošā lāzera izgudrošanu, kategorijā «Rūpniecība» balvu ieguva francūži Anjese Pulbu (Agnès Poulbot) un Žaks Baru (Jacques Barraud) par pašatjaunojoša riepu protektora izgudrošanu, kategorijā «Pētniecība» uzvaras laurus plūca vācietis Jenss Frāms (Jens Frahm) par ātras, reālā laika magnētiskās rezonanses attēla/video izgudrošanu.
Kategorijā «Mazie un vidējie uzņēmumi» prestižo balvu ieguva Džeina ni Dulkvintika (Jane ní Dhulchaointigh) no Īrijas, kas radījusi «sugru» (no īru valodas «spēļu») jeb daudzfunkcionālu līmi, kategorijā «Valstis ārpus Eiropas» uzvaras laurus plūca Estere Sans Takioči (Esther Sans Takeuchi) no ASV par sirdsdarbības atjaunojošas baterijas izgudrošanu. Publikas simpātiju balvu ieguva Ēriks Lūpstra (Erik Loopstra) no Nīderlandes un krievu-nīderlandiešu izcelsmes zinātnieks Vadims Banins (Vadim Banine) par ekstrēmi ultravioletās litogrāfijas izgudrošanu mazākai, jaudīgākai mikroshēmai.
Latvijas delegāciju pasākumā pārstāvēja Tieslietu ministrijas Valsts sekretārs Raivis Kronbergs un tieslietu ministra biroja vadītāja Līga Ādamsone. R.Kronbergs apbalvošanas ceremonijā nominācijā «Pētniecība» pasniedza balvu Jensam Frāmam (Jens Frahm) - zinātniekam no Vācijas, kurš 25 gadus veltījis magnētiskās rezonanses reāla laika attēla radīšanai, lai turpmāk procesus cilvēka organismā augstā kvalitātē būtu iespējams aplūkot jau pašas procedūras norises brīdī.
Kategorijā «Valstis ārpus Eiropas» balvu ieguva Esteri Sans Takioči (Esther Sans Takeuchi). R.Kronbergs atzīmē: «Pilnīgi visi šīs dienas apbalvotie un nominētie izgudrotāji ir pelnījuši vislielāko atzinību, jo viņu ieguldījums zinātnē ir nenovērtējams, tomēr īpašs prieks bija par kategorijas »Valstis ārpus Eiropas« balvas ieguvēju Esteri Sans Takioči (Esther Sans Takeuchi), jo līdz ar viņas panākumiem un uzvaru, arī Latvijai ir svētki - zinātnieces vecāki ir latviešu izcelsmes amerikāņi, kuri kara laikā emigrējuši no Latvijas uz ASV, turklāt pasākuma vadītājs, sveicot zinātnieci ar apbalvojumu, pateicās latviešu valodā.»
Kopumā visās kategorijās ar neatkarīgas un starptautiskas žūrijas palīdzību tika izvirzīti 15 finālisti no vairāk nekā 500 izgudrotājiem un izgudrotāju komandām. Šogad finālisti, tostarp sešas izgudrotājas – sievietes, pārstāvēja 13 valstis – Brazīliju, Kanādu, Dāniju, Franciju, Vāciju, Īriju, Nīderlandi, Poliju, Krieviju, Zviedriju, Šveici, Lielbritāniju un ASV. Izgudrojumi lielākoties bijuši tehnoloģiju jomas, ieskaitot biotehnoloģijas, mikročipu litogrāfiju, automobiļus, rotaļlietas un spēles, medicīnisko attēlveidošanu un tehnoloģijas, atjaunojamo enerģiju, materiālu zinātni, lāzerus un elektroniku.
#3/22
Kategorijas Valstis ārpus Eiropas finālisti – Stīvens Devors no Kanādas, Filips Votts no ASV un Franks Fišs no ASV. Viņu izgudrojums ir vēja turbīnas spārni, kas ir efektīvāki, klusāki un spēj darboties arī vājākā vēja pūsmā.
#4/22
kategorijā “Pētniecība" uzvaras laurus plūca vācietis Jenss Frāms (Jens Frahm) par ātras, reālā laika magnētiskās rezonanses attēla/video izgudrošanu.
#5/22
Kategorija Pētniecība. Finālisti Eilēna Ingema un Džons Fišers no Lielbritānijas. Izgudrojums: donoru audi, šūnas un DNS, kuras var aizvietot pacienta šūnas. Šo metodi izmanto brūču ārstēšanai, ķirurģijā, ortopēdijā un citur.
#7/22
Kategorijā “Mūža ieguldījums” tika apbalvota Ursula Kellere (Ursula Keller) no Šveices par ātra pulsējošā lāzera izgudrošanu.
#9/22
Kategorijas Valstis ārpus Eiropas finālists Alekss Kipmans no Brazīlijas. Viņa izgudrojums – papildinātā realitātes brilles Microsoft Hololens.
#10/22
Kategorija Mūža ieguldījums, finālists: Žaks Levinjē no Francijas. Viņš ir izcils franču izgudrotājs, kurš dzīves laikā izgudrojis simtiem izgudrojumu – sākot no elektroniskajiem un medicīnas sensoriem līdz pat drošības un telekomunikāciju iekārtām. Viņam ir 68 Eiropas patenti, viņš nodibinājis daudzus start-up uzņēmumus un iedvesmojis veselu izgudrotāju paaudzi.
#11/22
Finālisti kategorijā Rūpniecība un publikas simpātijas balvu ieguvēji Ēriks Lūpstra (Erik Loopstra) no Nīderlandes un krievu-nīderlandiešu izcelsmes zinātnieks Vadims Banins (Vadim Banine) par ekstrēmi ultravioletās litogrāfijas izgudrošanu mazākai, jaudīgākai mikroshēmai.
#13/22
Kategorija Mazie un vidējie uzņēmumi. Finālists: Mehrdads Mahdžobi no Zviedrijas. Izgudrojums: duša, kas izmanto 80% mazāk enerģijas un 90% mazāk ūdens. Tāpat duša filtrē ūdeni un pārbauda tā kvalitāti.
#14/22
Kategorija Rūpniecība, finālisti Gauts Munks un Ēriks Hansens no Dānijas un viņu komanda. Izgudrojums ir LEGO roboti, kuri māca bērniem programmēšanu un interaktīvus risinājumus.
#15/22
Kategorijā “Mazie un vidējie uzņēmumi” prestižo balvu ieguva Džeina ni Dulkvintika (Jane ní Dhulchaointigh) no Īrijas, kas radījusi “sugru” (no īru valodas “spēļu”) jeb daudzfunkcionālu līmi.
#16/22
kategorijā “Rūpniecība” balvu ieguva francūži Anjese Pulbu (Agnès Poulbot) un Žaks Baru (Jacques Barraud) par pašatjaunojoša riepu protektora izgudrošanu. Izgudrojums ir Michelin riepa, kas kalpo par 20% ilgāk un ietaupa 1 litru degvielas uz 100 km
#18/22
Kategorijā Valstis ārpus Eiropas uzvaras laurus plūca Estere Sans Takioči (Esther Sans Takeuchi) no ASV par sirdsdarbības atjaunojošas baterijas izgudrošanu.
#19/22
Finālists: Tomass Šaibels no Vācijas. Izgudrojums: mākslīgā zīda šķiedra, kas ir daudzkārt spēcīgāka nekā tērauds. Šo produktu izmanto tekstilizstrādājumu un implantu ražošanā klīniskiem mērķiem.
#20/22
Kategorija Mūža ieguldījums, finālists: Henriks Stīzdāls no Dānijas. Viņš ir izgudrotājs vēja turbīnu jomā, un viņam pieder 94 Eiropas patenti. Pirmo turbīnu viņš radīja, kad viņam bija tikai 16 gadi. Visu dzīvi viņš veltījis, lai uzlabotu turbīnas un paaugstinātu savus darba standartus.
#21/22
Kategorija Pētniecība, finālisti Jaceks Jemieltijs, Džoanna Kovaļska, Edvards Daržinkevičs no Polijas un viņu komanda. Izgudrojums – ribonukleīnskābes molekulu stabilizatori. Šis izgudrojums arī veicināja vēža vakcīnas radīšanu.