Aukstais februāris Latvijas iedzīvotājiem sagādājis ievērojamus maksājumus par apkuri. Izmaksas mazākas nekļūs, bet turpinās augt, jo palielinās naftas cenas, uzskata Rīgas Enerģētikas aģentūras (REA) vadītāja Maija Rubīna.
Laikraksts Neatkarīgā vēsta, ka februārī dažās ēkās Liepājā apkures rēķini varētu būt pat par 30 procentiem lielāki, bet Rīgā par 100 kvadrātmetru plašu dzīvokli varētu sasniegt pat 170 latu. Visdārgāko siltumu februārī saražojis uzņēmums Jūrmalas siltums – 52,99 lati par kilovatstundu, bet vislētākais tas bijis Mālpilī, kur kurināts ar šķeldu, – tikai 30,58 lati (bez pievienotās vērtības nodokļa).
Pēdējo gadu pieredze rāda, ka apkures izmaksas palielina arī augstāks pievienotās vērtības nodoklis (PVN) un citas izmaksas, norāda laikraksts. Siltumapgādes uzņēmums Rīgas siltums informē, ka galvaspilsētā maksājums par apkuri februārī varētu palielināties par 16 procentiem (tarifs – 42,16 latu par megavatstundu). Liepājā, kur ir Latvijā otrs augstākais siltuma tarifs (50,74 lati par megavatstundu), rēķinos redzamās summas būs par septiņiem līdz pat 30 procentiem lielākas, informē SIA Liepājas enerģija pārstāve Līga Ratniece.
Latvijā vienotas apkures aprēķināšanas metodikas nav, uzsver laikraksts. Tāpēc cilvēkiem bieži vien ir grūti «izurbties» cauri kvītī redzamajiem skaitļiem un saprast tos, kā arī izsekot, kāpēc un par ko jāmaksā. Piemēram, Rīgā, Iļģuciemā, 2011. gada novembrī, kad bija salīdzinoši silts, par 53,5 kvadrātmetru dzīvokli apkures izmaksas bija tikai 22 lati (bez PVN) jeb 43 santīmi par kvadrātmetru, bet janvārī maksa par kvadrātmetra apkuri dubultojās (88 santīmi) un kopumā vajadzēja maksāt gandrīz 46 latus. Turpat, tikai ielas pretējā pusē esošajā ēkā, par 85 kvadrātmetru plaša mitekļa apkuri novembrī nācās maksāt 57,43 latus (73 santīmi par kvadrātmetru), bet janvārī – jau 105 latus jeb 1,34 latus par kvadrātmetru.
Savukārt Ogre ir viena no nedaudzajām pilsētām, kur iedzīvotājiem jāmaksā divdaļīgais tarifs – pastāvīgā maksa un mainīgā maksa. Pastāvīgā maksa katru gadu arī mainās, pēdējo trīs gadu laikā tā bijusi gan 10 santīmu, gan astoņi un septiņi santīmi (šogad) par kvadrātmetru.
REA šajās dienās klajā laidusi speciālu brošūru, kas varētu palīdzēt viest skaidrību par patērētā siltuma aprēķināšanas metodiku, Metodes siltumenerģijas patēriņa regulēšanai un maksas aprēķiniem centralizētai siltumapgādei pieslēgtiem daudzdzīvokļu dzīvojamiem namiem. Izdot šādu brošūru bija rosinājusi Latvijas Patērētāju interešu aizstāvības asociācija, kas saņem daudz sūdzību par komunālo pakalpojumu rēķiniem. «Iedzīvotājiem ir jāskaidro kaut vai desmit reižu, bet nedrīkst uzskatīt – ja viņi kaut ko nezina, lai tad arī nezina,» norāda M. Rubīna. REA, kaut arī tā ir Rīgas pašvaldības aģentūra, pēc padoma vēršas arī no citām Latvijas pilsētām.