Eiropas Savienības (ES) samitā šodien, 30. janvārī, dominēs sarunas par eirozonas krīzi, īpašu uzmanību pievēršot izaugsmes veicināšanai un «gudrai» budžeta disciplīnai, vēsta BBC.
Patlaban ES ir vairāk nekā 23 miljoni bezdarbnieku, un pastāv bažas, ka plaša mēroga budžeta samazināšana nodarīs postu uzņēmējdarbībai. Budžeta samazināšanai ir jābūt «gudrai» un ar pareizi izvēlētu mērķi, lai paliktu vieta izaugsmei, pavēstījusi Eiropas Komisija.
Tiek paredzēts, ka lielākā daļa ES dalībvalstu parakstīs jaunu budžeta nolīgumu, kura mērķis ir panākt ciešāku sadarbību budžeta veidošanā 17 eirozonas valstīs. ES vēl joprojām valda nesaskaņas par to, kādai nozīmei jaunajā nolīgumā būtu jābūt tām valstīm, kuras nav eirozonā. Pagājušajā mēnesī Lielbritānija jau paziņoja, ka nepiedalīsies nolīgumā, bet saglabās novērotājas statusu, tādējādi izraisot plašas diskusijas publiskajā telpā. Savukārt Polija norādījusi, ka viņai un citām valstīm, kas gatavojas ieviest eiro, ir jābūt pilnībā iesaistītām eirozonas valstu sarunās.
Patlaban tiek paredzēts, ka samiti, kas saistīti ar jauno nolīgumu, notiks vismaz divas reizes gadā, bet «ne eirozonas» valstu dalība diskusijās būs atkarīga no samita prezidenta lēmuma. Tiek paredzēts, ka valstis, kas nav eirozonā, tiks uzaicinātas piedalīties samitā, «kad tas būs nepieciešams», vismaz vienu reizi gadā.
Šobrīd Francijas pozīcija ir aicināt samitā tikai tās valstis, kas ir eirozonā, savukārt Vācija uzskata, ka diskusijās jāpiedalās arī tādām valstīm kā Dānijai, Polijai un Zviedrijai.
Šajā samitā vēl joprojām liela vērība tiks piešķirta Grieķijas parādam – privātie aizdevēji vēl nav piekrituši norakstīt daļu parāda. Sarunās ar privātajiem kreditoriem Atēnas cer panākt vienošanos, kas ļautu dzēst 100 miljardus eiro no 350 miljardus eiro lielā valsts kopējā parāda jeb pusi no 200 miljardus eiro lielā parāda privātajiem kreditoriem. Eiropas Komisija pavēstīja, ka vienošanās par parāda norakstīšanu tiks panākta tuvāko dienu laikā, savukārt Grieķijai nauda varētu beigties februāra vidū.
Jau vēstīts, ka eirozonas prezidents Žans Klods Junkers pagājušās nedēļas beigās pauda viedokli, ka arī valstīm, kas aizdevušas Grieķijai, daļa Atēnu parāda ir jānoraksta.