Ministru kabineta (MK) sēdē otrdien izskatīts MK noteikumu projekts par Eiropas Sociālā fonda, Eiropas Reģionālās attīstības fonda un Kohēzijas fonda (turpmāk – ES fondu) tehniskās palīdzības ieviešanu 2014. – 2020. gada plānošanas periodā, informē Ekonomikas ministrija.
Noteikumi nosaka kārtību, kādā jaunajā ES fondu 2014. – 2020. gada plānošanas periodā tiks īstenota tehniskās palīdzības projektu iesniegumu atlases pirmā kārta. Tāpat tie noteiks ES fondu tehniskās palīdzības īstenošanai maksimāli pieejamā finansējuma sadalījumu pa ES fondu administrēšanā iesaistītajām institūcijām. ES fondu tehniskās palīdzības īstenošanai pieejamais finansējums laikposmā no 2015. gada 1. janvāra līdz 2018. gada 31. decembrim ir 55 297 803 eiro, no kuriem 2 021 801 eiro ir kopējā finansējuma rezerve, kura pieejama finansējuma saņēmējiem, sākot ar 2017. gada 1. janvāri.
Kopumā ar ES fondu atbalstu līdz 2020. gadam tiks radītas vēl vismaz 2500 jaunas darba vietas, 80 tūkstoši bērnu un jauniešu no maznodrošinātām un trūcīgām ģimenēm saņems atbalstu izglītības pieejamības veicināšanai. Vērienīgas investīcijas tiks ieguldītas arī biznesā un inovācijās, sniedzot atbalstu vairāk nekā 3000 uzņēmumiem un palielinot inovatīvo komersantu īpatsvaru par vairāk nekā 10%. Ikviens Latvijas iedzīvotājs izjutīs ES fondu ieguldījumus infrastruktūrā, jo šajā periodā ar ES fondu līdzekļiem tiks rekonstruēti 919 kilometri autoceļu un rekonstruētas vai modernizētas dzelzceļa līnijas vairāk kā 900 kilometru garumā.
Ministrijā skaidro, ka tehniskās palīdzības mērķis ir atbalstīt ES fondu vadības un kontroles sistēmas izveidi, nodrošināt ES fondu administrēšanā iesaistīto institūciju kapacitātes celšanu, lai īstenotu fondu plānošanu, finansējuma ieguldīšanu, uzraudzību, izvērtēšanu un revīziju. Ar tehniskās palīdzības finansējumu tiek nodrošināts, ka ES fondu līdzekļi ir ieguldīti tā, lai tie mērķtiecīgi un efektīvi sasniegtu jomas un projektus, kuriem finansējums ir nepieciešams, un sniedz gaidītos rezultātus sociālekonomiskās attīstības veicināšanā. Tāpat tehniskā palīdzība nodrošina ES fondu publicitāti, ļaujot uzzināt par ES fondu piedāvātajām iespējām visiem interesentiem.
Tehniskās palīdzības ieviešanai nepieciešamo MK noteikumu izstrāde pozitīvi ietekmēs visas tautsaimniecības jomas, kuras uzlabo ES fondu investīcijas, piemēram, pētniecības, informācijas komunikāciju tehnoloģiju, uzņēmējdarbības, enerģētikas, vides, transporta, nodarbinātības, sociālās iekļaušanas un izglītības jomās, kā arī minētās investīcijas veicinās teritoriju līdzsvarotu attīstību.
Lai konsultētos par ES fondu finansējuma piesaisti konkrētam mērķim un pieteiktu projektus kādā no izsludinātajām atlasēm, ikvienam interesentam iespējams kontaktēties ar Centrālo finanšu un līgumu aģentūru pa tālruni vai rakstot e-pastu, kā arī klientu apkalpošanas centrā Rīgā un reģionālajās nodaļās Rēzeknē, Kuldīgā un Cēsīs.