Eiropas Parlamenta (EP) deputāti uzskata, ka ar kritiski svarīgajām izejvielām (KSI) Eiropas Savienībai (ES) sevi jāapgādā pašai, informē EP preses dienestā.
EP secina, ka ES ir atkarīga no izejvielām, kas nepieciešamas digitālajai un zaļajai pārejai - elektriskajiem transporta līdzekļiem, atjaunināmās enerģijas tehnoloģijām un elektroniskajām un medicīniskajām ierīcēm. Tāpat ir nepieciešamas investīcijas kritiski svarīgu izejvielu otrreizējā pārstrādē, lai veicinātu autonomu un ilgtspējīgu ES apgādi ar materiāliem, kas vajadzīgi jauno tehnoloģiju ražošanai.
EP aicina dažādot resursu ieguvi un veicināt produktu pārstrādi.
KSI ir būtiski svarīgas daudzu preču ražošanai un lietošanai. EP ieskatā, pāreja uz digitālu, energoefektīvu un klimatneitrālu ekonomiku ievērojami palielinās pieprasījumu pēc šīm izejvielām, jo tehnoloģijas, kurām tās ir nepieciešamas, piemēram, akumulatori un elektromotori, būs svarīgas Parīzes nolīguma mērķu sasniegšanai.
EP aicina izstrādāt ES stratēģiju, lai palielinātu stratēģisko autonomiju un noturību attiecībā uz kritiski svarīgām izejvielām piegādi, veidojot otrreiz pārstrādātu resursu tirgu. ES iekšienē un tās kaimiņvalstīs būtu jāsāk iegūt jauni materiāli, resursu avoti jādažādo un jāveic vairāk pētījumu par ilgtspējīgām alternatīvām.
EP deputāti saka, ka tikai ar otrreizēju pārstrādi sākotnēji nebūs pietiekami, lai apmierinātu pieaugošo izejvielu pieprasījumu. Viņi prasa sīkāk izpētīt ieguves iespējas dalībvalstīs, kas bagātas ar šīm izejvielām. Šim nolūkam dalībvalstīm jāuzlabo izpētes un piegādes atļauju piešķiršanas procesi, padarot tos efektīvākus un pārredzamākus, un vienlaikus nepazeminot vides un sociālos standartus.
Deputāti aicina piedāvāt ilgtspējīgas investīcijas kritērijus kalnrūpniecības nozarē. Dalībvalstu centieni šajā jomā ir jāapvieno, izveidojot svarīgu projektu visas Eiropas interesēs.
EP deputāti norāda uz to, cik svarīga ir atkritumu reciklēšana, ņemot vērā, ka elektriskajās vai elektroniskajās iekārtās ir daudz KSI. Viņi aicina Komisiju un dalībvalstis panākt, lai ekspluatācijas beigās produkti ar KSI tiek pienācīgi savākti un pārstrādāti, nevis uzkrāti mājsaimniecībās vai izgāztuvēs vai sadedzināti. Viņi uzsver, ka ir vajadzīga stingrāka ES KSI atkritumu eksporta kontrole.
Viņi mudina dalībvalstis veidot stratēģiskus KSI krājumus, lai mazinātu atkarību no ārējiem piegādātājiem, un uzsver, ka turpmākajos ES brīvās tirdzniecības un partnerattiecību nolīgumos jāiekļauj īpaši noteikumi par KSI.
Ziņojums tika pieņemts ar 543 balsīm par, 52 pret un 94 atturoties.
Saskaņā ar Eiropas Komisijas datiem daudzu KSI piegādes avoti ir koncentrēti ārpus ES, proti, Ķīnā, Turcijā un Dienvidāfrikā. Prognozes liecina, ka ES 2030.gadā būs vajadzīgs līdz 18 reizēm lielāks litija un piecas reizes lielāks kobalta daudzums elektrisko transportlīdzekļu baterijām un enerģijas uzglabāšanai.
Izejvielu nozare nodrošina aptuveni 350 000 darabvietu ES un vairāk nekā 30 miljonus darabvietu lejupējās ražošanas nozarēs, kas ir atkarīgas no tās. Komisija aprēķinājusi, tā kā virzība uz apritīgāku ekonomiku ES līdz 2030.gadam varētu radīt 700 000 darabvietu neto pieaugumu.