12. Saeimā pārstāvēto partiju priekšvēlēšanu programmās dotos un izpildītos solījumus salīdzina Latvijas Tirdzniecības un rūpniecības kameras valdes priekšsēdētājs Jānis Endziņš.
Pēc dažiem mēnešiem noslēgsies šī sasaukuma Saeimas darbs. Vēlreiz izlasot partiju solīto programmās un novērtējot šos četrus gadus, jākonstatē vismaz divas atziņas. Pirmā – vēl aizvien strādā kāda ekspolitiķa reiz teiktais: «Kā var nesolīt?» Otrā – praktiski visās programmās vairums ietverto formulējumu ir tik abstrakti un nekonkrēti, ka ir praktiski neiespējami neapstrīdami pateikt – ir vai nav solījums izpildīts. Iespējams, ka tāds arī ir bijis politiķu mērķis.
Neraugoties uz minēto, tomēr centīšos novērtēt partiju solījumu biznesa vides sakarā izpildi no Latvijas Tirdzniecības un rūpniecības kameras (turpmāk – LTRK) skatu punkta.
Izvērtējot to, kas tika solīts un kas ir padarīts, jāsaka, ka bilance ir samērā bēdīga, jo, no partiju programmās iekļautā, sasniegumu biznesa vides jomā ir maz. Ir solījumi, kuri izpildīti, bet ne no uzņēmēju skatu punkta – diemžēl (piemēram, par IIN progresivitāti).
Kad pirms diviem gadiem LTRK un citas organizācijas parakstīja vienošanos ar valdības vadītāju, šķita, ka noticis vēsturisks pagrieziens Latvijas politikā. Ar lielām cerībām tika uzsākta nodokļu reforma. Diemžēl no plānotā palika tikai reinvestētās peļņas nodoklis 0% apmērā un pamatlikme IIN 20%. Papildus nāca progresīva ienākuma nodokļa sistēma, kas ne tikai sadārdzina grāmatvedības jautājumus, bet arī nostāda Latviju nekonkurētspējīgā situācijā gan ar kaimiņvalstīm, gan citām attiecībā uz ienākuma nodokli lielākām algām, tādējādi atbaidot no Latvijas un mazinot iespējas piesaistīt produktīvus uzņēmumus. Pretēji daudzu partiju solījumiem tika būtiski palielināta mikrouzņēmumu 9% nodokļu likme – līdz 15%.
Kopējais raksturojums
Pašreiz pārskatot to, ko politiķi solīja pirms četriem gadiem, jāsaka, ka bilance ir neiepriecinoša jeb izpilde mērāma aptuveni 20% apjomā. Dažas partijas teiktu, ka bija opozīcijā, tādēļ neizdevās realizēt visu, kas bija solīts, savukārt koalīcija droši vien varētu attaisnoties ar to, ka mainījās prioritātes un tādēļ nav panākts viss, ko vajadzēja. Dažus labus darbus tomēr izdevies paveikt – esam iestājušies OECD, Latvijai raksturīgajiem augļiem un dārzeņiem samazināts pievienotās vērtības nodoklis līdz 5%, kā arī ieviestas vairākas programmas, lai veicinātu jauno speciālistu mājokļu iegādi, palielināts finansējums veselības aprūpei, kā arī uzsāktas vairākas citas reformas. Taču, atzīmējot ar plusiem un mīnusiem to, kas bija programmās, un to, kas reāli izdarīts, diemžēl ir vairākas partijas, kuras var lepoties tikai ar vienu plusu, savukārt dažām ir pa vairākiem.
Ņemot vērā minēto, nav arī pārsteigums salīdzinoši nesen veiktais Biznesa augstskolas Turība biznesa indekss, kura ietvaros SKDS aptaujā 61% no uzņēmējiem ir novērtējuši Latvijas uzņēmējdarbības vidi kā sliktu. Zinot, ka ir ļoti cieša sakarība starp biznesa vides izcilību un labklājību valstī, šie rādītāji nozīmē, ka visiem, tai skaitā partijām un LTRK kā lielākajai uzņēmēju biedrībai, ir ļoti daudz darāmā.