Ekonomikas ministrija (EM) izsludinājusi vairāk nekā 23,8 miljonus latu apjomīgu atklātu konkursu ar mērķi izveidot valsts naftas produktu drošības rezerves, liecina informācija Iepirkumu uzraudzības biroja (IUB) mājas lapā.
Eiropas Savienības (ES) direktīva nosaka, ka visām savienības dalībvalstīm tajā skaitā arī Latvijai, jānodrošina sev degvielas rezerves 90 dienām, gadījumam, ja iestāsies tā saucamā «X stunda» jeb iestāsies enerģētiskā krīze. Šīs degvielas rezerves var uzglabāt dažādi, piemēram, valsts pati var izveidot savu naftas bāzi un iepirkt tai rezerves degvielu, kā tas notiek Igaunijā. Vai arī vienoties ar degvielas tirgotājiem, ka tie šos naftas produktus uzglabās savās degvielas krātuvēs, kā to dara daudzas valstis, tajā skaitā Latvija. Galvenais nosacījums ir, ka vismaz 25% no šīs degvielas ir jāglabā Latvijā un atlikušo daudzumu drīkst glabāt Baltijas valstīs, Somijā un Dānijā – valstīs, ar kurām noslēgts atbilstošs sadarbības līgums.
Iepriekš vēstīts, ka Latvijā uz vietas nav pietiekamas glabāšanas jaudas, kā, piemēram, Lietuvā (Mažeiķos), kur ir sava rūpnīca. Šobrīd Latvijai dīzeļdegvielas rezervju pietiek noteiktajām 90 dienām, bet benzīna rezerves uzkrātas tikai 79 dienām. Tas nozīmē, ka ir jāveic jauni iepirkumi, kuros līdz šim varēja piedalīties tikai uzņēmumi ar licenci naftas produktu tirgošanā un glabāšanā.
Saskaņā ar Enerģētikas likuma prasībām, Ekonomikas ministrija no 2010. gada 1. augusta pilda Centrālās krājumu uzturēšanas struktūras funkcijas, tai skaitā, izsludina atklātus konkursus par naftas produktu drošības rezervju pakalpojuma sniegšanu katrai naftas produktu kategorijai, skaidro EM pārstāve Evita Urpena.
Pagājušā gada novembrī Enerģētikas likumā tika pieņemti grozījumi, kas paver iespējas plašākam dalībnieku lokam piedalīties naftas drošības rezervju konkursos – drošības rezervju izveides konkursos varēs piedalīties uzņēmumi, kuriem nav speciālo atļauju.
Šā gada marta sākumā EM izsludinātais konkurs ir sadalīts divās daļās: «I kategorijas naftas produktu drošības rezervju pakalpojuma sniegšana», kurā nepieciešamais degvielas apjoms ir 61 494,28 tonnas un «II kategorijas naftas produktu drošības rezervju pakalpojuma sniegšana», kurā dīzeļdegvielas nepieciešamais apjoms ir 254 496,20 tonnas, informē EM pārstāvji.