Latvijā lielākais IT vairumtirgotājs ELKO Grupa, visticamāk, ir realizējis iepriekš pausto, ka daļu biznesu no Latvijas kompānija ir iegrāmatojusi citā valstī, kas skaidrojams ar esošo situāciju Latvijā.
Tas izriet no ELKO Grupas sniegtās informācijas FKTK Oficiālās obligātās informācijas centralizētās glabāšanas sistēmai, kurā norādīts, ka ELKO Grupas akcionāri Ēriks Strods, Andris Putāns, Kaspars Viškints un Egons Mednis atsavinājis sev piederošās uzņēmuma akcijas par labu sev saistītiem un kontrolētiem uzņēmumiem.
Uzņēmums komentārus par izmaiņām akcionāru sarakstā, kas iegrāmatotas pērnā gada 30.decembrī, Db nesniedza.
Šobrīd lielākais ELKO Grupas akcionārs joprojām ir Latvijas uzņēmums IT investīcijas (35.25%), bet 17.67% akciju turētājs ir Luksemburgas uzņēmums Amber Trust II S.C.A.. Tāpat ELKO Grupas akcionārs ir East Capital Asset Management AB, ko pārstāv Kaimanu salās reģistrētie fondi: Bering Russia fund (3.5%), Concentra Ltd on behalf of East Capital Bering Ukraine fund (3.5%) un Dalepole Ltd on behalf of East Capital Bering New Europe fund (1.84%).
Db jau rakstīja (17.11.2009), ka ELKO Grupa ir pievienojies to uzņēmumu pulkam, kas savu nākotni arvien mazāk saista ar Latviju, jo arī ELKO apsver iespēju kompānijas vadību pārcelt uz citu valsti. Latvijas Televīzijas raidījumā Sarkanā līnija ELKO Grupas vadītājs E. Mednis norādīja, ka tās pagaidām ir teorētiskas domas, bet situācija valstī liek apsvērt šādu iespēju. Uzņēmējs pat atzīmējis, ka noteicošais nebūtu pat valsts izvēlē, jo galvenais ir attieksme pret uzņēmējdarbību, tādā nozīmē, kā sapratne, pretimnākšana, kur valsts institūcijas nav kontrolieris, kas dzenā ar koku un gaida, kur kļūdīsies. Tā ir sadarbība, kurā tu vari vienoties un aprunāties, kur tie ir saprotami spēles noteikumi.
Arī Latvijas poligrāfijas izstrādājumu ražotājs Liepājas papīrs pārveido uzņēmuma mājas lapu, atsakoties no latviešu valodas un simbolu «lv» interneta adresē aizstājot ar «com».
J. Vilnītis neslēpj, ka pirmās sarunas ar potenciālajiem partneriem ārvalstīs notiek tā, lai uzņēmuma izcelsmes valsts nebūtu pamanāma. Tāpēc pirms uzņēmuma izcelsme atklājas, ir jāpierāda, ka tas ir konkurētspējīgs un kvalitatīvs.
Arī Stendera ziepju fabrikas pārstāvis Jānis Bērziņš Db norādīja, ka Stendera ziepju fabrika sevi pozicionē, kā «ražotāju no Ziemeļeiropas». Jo sadarbības partneri Rietumeiropā, kas vēlējušies ārvalstīs atvērt Stendera ziepju fabrikas veikalus, vilkuši kopā līguma plusus un mīnus, un kā viens no mīnusiem bijis arī Latvijas tēls.