SEB bankas makroekonomikas eksperts Dainis Gašpuitis, komentējot aktualitātes nodokļu jomā Latvijā, biznesa portālam db.lv norāda, ka «nodokļu reformas gaitu ļoti labi var raksturot ar neskaitāmiem epitetiem. Sākotnēji reforma tika pieteikta ļoti cēli, taču noslēgums, šķiet, būs ierasts – sasteigts un nekonsekventu lēmumu pavadīts».
Eksperta komentārs:
«Pašreizējā gaita tika nolemta jau tad, kad tika pieteikti galvenie uzstādījumi un pieņemts, ka ir iespējams tik īsā laikā veikt tik būtiskas izmaiņas un ignorēt tendences publiskajā sektorā. Turklāt jāpiezīmē, ka visām pusēm gaidas no nodokļu reformas bija nesamērīgi optimistiskas. Rezultātā radās nopietnas grūtības atrast veidus, kā pārlikt samazināto nodokļu slogu.
Steigā tapušais IIN piedāvājums ir neviennozīmīgs, jo nav optimālākais, taču varēja būt arī sliktāks. Piedāvātā progresivitāte tomēr prasītos pēc plašākām diskusijām. Šobrīd mēs redzam, ka šajā, nelielajā sabiedrības daļā, uz kuru attiektos lielākā progresivitāte, ir liela pretestība. Tas nozīmē, ka pastāvēs interese un iespējas no uzliktā nodokļa nomaksas izvairīties un neveicinās reformas ilgtermiņa mērķa sasniegšanu. Tajā pašā laikā pat, ja tas šobrīd netiktu ieviests, tas tomēr būtu laika jautājums, kad mēs pie tā nonāktu.
Tā kā iespēja manevriem ir ierobežota, ir jāizšķiras par prioritātēm un jāvirzās uz priekšu pakāpeniski, kas ļautu mazināt nenoteiktību. Manuprāt, reformai sākotnēji jāfokusējas uz nodokļa sloga samazināšanu nelielo algu saņēmējiem. To varētu veikt, fokusējoties uz ienākumu līmeni ap 750 eiro, ko saņem ap ¾ strādājošo, iespēju robežās straujāk celt neapliekamo minimumu un atbalstu par apgādājamajiem. Tas ļautu nozīmīgāk risināt nevienlīdzību, kā arī ēnu ekonomikas jautājumus. Ja ļautu situācija budžetā un būtu atbilstoši apstākļi, nodokļa samazinājumu varētu turpināt, piemērojot arī augstāku ieņēmumu grupām.
Vērtēt nodokļu reformas ietekmi uz ekonomiku ir pāragri. Vēlamā prognozējamība sasniegta netiks un lielākais jautājums ir, vai pietiks apņēmība to turpināt un izvairīties no briestošā haosa.»
TEV VARĒTU INTERESĒT ARĪ:
Koalīcija vienojas ieviest progresīvāku IIN likmi
LTRK: Ar šo nodokļu stratēģijas «produktu» pēc 2020.gada Latvijā iestāsies krīze
Kučinskis: Lielāku IIN likmi piemēros tikai tiem ienākumiem, kas pārsniegs 20 000 eiro