Biznesā arvien vairāk lietos dažādas mobilās ierīces un planšetdatorus, kas būtiski mainīs veidu, kā tiks lietotas biznesa informācijas sistēmas, un radīs jaunus izaicinājumus šo informācijas sistēmu izstrādātājiem un lietotājiem, norāda globālā biznesa vadības programmatūras koncerna SAP AG galvenais informācijas sistēmu direktors Olivers Busmans.
Šo pārmaiņu dzinējspēki ir jaunas operētājsistēmas, kas strādā gan uz «veciem» portatīvajiem datoriem, gan jauniem, skārienjūtīgiem planšetdatoriem, un arvien plašāks kļūst darbvietās lietoto ierīču spektrs, tostarp personīgie viedtālruņi un planšetdatori, teica Busmans.
Kā galveno piemēru no jauna tipa operētājsistēmām Busmans minēja Microsoft izstrādāto Windows 8, kas darbojas gan parastos galda un portatīvajos datoros, gan skārienjūtīgos planšetdatoros un mobilajos telefonos. Sistēmu var izmantot gan ar klaviatūru un peli, kā līdz šim, gan prezentējot ierīces dažādās funkcijas kā «flīzes» uz skārienjūtīga displeja.
«Operētājsistēmā Windows 8 jau redzam hibrīdu, kas domāts skārienjūtīgam ierīcēm, bet kuru vienlaikus var lietot «pa vecam». Ar jauno operētājsistēmu joprojām var izmantot daudziem ierasto Microsoft biroja programmatūras komplektu Microsoft Office. Tas ir veids, kā esošo lietotāju kopienu ievest mobilo ierīču pasaulē,» teica Busmans.
Viņaprāt, datortehnikas pārdošanas skaitļi liecina par strauji augošu mobilo un ar pieskārienu darbināmo ierīču īpatsvaru gan starp biznesa, gan privātiem šīs tehnikas lietotājiem.
«Pērn pasaulē pārdeva 260 miljonus portatīvo un galda datoru. Šogad pārdoti 110 miljoni planšetdatoru, un prognozē, ka tuvā nākotnē šis skaitlis varētu sasniegt 250 miljonus. Portatīvo un galda datoru skaits nepieaugs. Tā ir skaidra pazīme, ka planšetdatori «pārņems tirgu»,» Busmans sacīja.
SAP, kas pārsvarā izstrādā lielas biznesa un organizāciju vadības sistēmas, izmaiņas tirgū nozīmē, ka pakāpeniski jāpārraksta galveno SAP produktu saskarne jeb veids, kā lietotājs komunicē ar sistēmu, saņem un ievada tajā datus. Arvien lielāka loma ir mobilajām aplikācijām, kas veido «tiltu» starp lietotāju mobilajām ierīcēm un centralizēto datu apstrādes sistēmu.
«Patlaban veicam lielas investīcijas lietotāju saskarņu pārveidošanā. Mobilās ierīces ir viens no darbības laukiem. Lietotāju saskarne tiek modernizēta, īpaši mobilajām ierīcēm, un attiecīgi veidotas aplikācijas varam atrast ne tikvien iTunes veikalā, bet arī interneta veikalos, kas piedāvā risinājumus Android ierīcēm,» stāstīja Busmans.
Viņš pieminēja Apple mūzikas un mobilo ierīču programmatūras veikalus, jo biznesa realitāte pēdējos gados ir saistīta ar samērā lielu mobilo ierīču dažādību, arī personīgo rīku lietošanu darbavietā, kas arvien vairāk sarežģī Busmana un viņa «amata brāļu un māsu», galveno informācijas sistēmu direktoru, darbu.
«Redzam, ka biznesa lietotājs vairs nav tādos apstākļos, kur visiem uzņēmuma darbiniekiem bija viena veida ierīce, parasti kompānijas Research in Motion (RIM) ražots Blackberry telefons. Tagad ir daudz un dažādas ierīces. Lietotājs var izvēlēties Apple ierīci, Windows aprīkotu ierīci vai Android ierīci. Korporatīvam informācijas sistēmu direktoram ir jāspēj atbalstīt katru no šīm ierīcēm. Ir jādod izvēle, taču varbūt ne neierobežota. Taču ir jāspēj dažu dienu laikā korporatīvās sistēmās iekļaut jaunu ierīci, kaut vai iPhone5. Ir arī jārēķinās, ka korporatīvā informācijas infrastruktūrā izmantos arī personīgās ierīces. Jaunie darbinieki ienāk darba dzīvē, sagaidot to, ka viņi darbavietā var lietot personīgās ierīces,» skaidroja Busmans.
Busmans kopš 2009.gada ir globālā uzņēmumu vadības programmatūras koncerna SAP galvenais informācijas sistēmu direktors. Pirms tam viņš ieņēma līdzīgu amatu apdrošinātāju koncerna Allianz Ziemeļamerikas un Meksikas reģionālajā vadībā. Allianz grupā viņš strādājis vairākos ar informācijas tehnoloģijām (IT) saistītos vadošos amatos kopš 2000.gada. No 1997. līdz 2000.gadam strādājis Deutsche Bank ar IT sistēmu vadību un attīstību. No 1990. līdz 1997.gadam bijis sistēmu inženieris globālajā IT koncernā IBM, specializējoties banku un finanšu nozares IT risinājumu izstrādē.
SAP ir Vācijā dibināts globāls programmatūras izstrādes un uzņēmumu un organizāciju vadības risinājumu koncerns. SAP 2011.gadā strādājis ar 3,44 miljardu eiro (2,4 miljardu latu) tīro peļņu, kas ir par 90% vairāk nekā 2010.gadā. Kompānijas apgrozījums bija 14,23 miljardi eiro (9,96 miljardi latu), salīdzinot ar 12,46 miljardiem eiro ( 8,72 miljardiem latu) 2010.gadā.