Latvijā ir zemu nodokļu vide. Turīgākie zviedri, spāņi vai franči būtu laimīgi, ja viņu valstīs būtu šādi nodokļi, tā intervijā laikrakstam Dienas Bizness, saka SEB Luxembourg privāto klientu aktīvu plānošanas vadītājs Jorgens Grēnlunds (Jörgen Grönlund).
Ja es būtu jūsu klients ar svaigi nopelnītiem dažiem miljoniem eiro un jautātu, ko man darīt, lai maksimāli lielu apjomu no šīs summas paturētu sev, ko jūs man kā Luksemburgas privāto klientu baņķieris ieteiktu?
Ja runājam par nodokļiem, tad ir notikusi ļoti liela pārmaiņa, kā tiek pārvaldīta šāda privātā bagātība. Iepriekš tika lietoti holdingi un trasti jūsu aktīvu strukturizācijai, un zināmā mērā tas aizvien notiek, tomēr pasaulē vispārīgi ir redzama ļoti liela pārbīde par labu aktīvu pārvaldības caurskatāmībai. Tie risinājumi, kas darbojās pirms desmit vai 15 gadiem un balstījās darījumu slepenībā un dažkārt arī nodokļu apiešanā, vairs nedarbojas.
Pasaule pašlaik ir ļoti caurskatāma, un arī mēs SEB Luxembourg ziņojam par saviem klientiem Luksemburgas nodokļu inspekcijai, un tā jau tālāk – šo klientu piederības jurisdikcijām. Luksemburgas bankas naudas nobēdzināšanai izmantot vairs nevar. Saprotams, ka uzstādījums par naudas turēšanu maksimāli zemu nodokļu režīmos paliek, bet atšķirība ir tajā, ka tas notiek caurskatāmi un atbilstīgi regulējumiem. Nodokļu optimizācijai un «CEO nodoklim» vairs nav rīcības telpas. Konkrēti uz jūsu jautājumu, ja jūs esat Latvijas rezidents, es ieteiktu jums savu naudu paturēt šeit, jo Latvijā jums ir zemu nodokļu vide. Turīgākie zviedri, spāņi vai franči būtu laimīgi, ja viņu valstīs būtu šādi nodokļi. Ja turīgs zviedrs dzīvotu Latvijā, es pieļauju, ka viņš vispār nekā īpaši neplānotu sava kapitāla nodokļus, jo jau esošo viņš uzskatītu par pilnīgi godīgu un pieņemamu. Ja ir jāmaksā 60% nodoklis, tad ir cita lieta – tad tiešām ir jāskatās, kā strukturēt savu bagātību, lai maksātu mazāk.
Tomēr jūs sniedzat padomus cilvēkiem arī Latvijā.
Daļa no maniem padomiem ir tieši par nodokļu caurskatāmību. Es skaidroju, ka izvairīšanās vairs nedarbojas. Ja kāds vēl turas pie šiem vecajiem risinājumiem, tad no tiem ir steigšus jātiek vaļā un jāskatās, kas darbojas šodien. Es gan nedomāju, ka jums ir vajadzīga sevišķa savu nodokļu plānošana, ja jūs esat Latvijas rezidents. Ja jūs tomēr to darāt, tad ir jāskatās uz plaši atzītiem instrumentiem un ES konsultantiem, nevis no Kaimanu salām.
Aha, skaidrs, uz ko jūs velkat.
Es tiešām domāju, ka tā ir nākotne visiem tiem Latvijas cilvēkiem, kas domā savus aktīvus kaut kā strukturēt. Ofšori nākotnē nedarbosies kā līdz nesenam laikam, un jums ir jāskatās, kāda aktīvu strukturēšana ir saskaņā ar Latvijas caurskatāmības un citiem standartiem. Bet tur jums ir vajadzīgi jau Latvijas nodokļu eksperti.
Summējot – ja pie mums atnāk cilvēks ar tādiem aktīviem kā jūsu jautājumā, tad mēs savukārt prasām: kāda ir jūsu pašmāju jurisdikcija un kas tajā ir pieņemams? Mēs noteikti nepiedāvājam «CEO nodokli», jo tas vairs nav izdarāms. Tas varbūt izklausās pārāk politkorekti, bet tāda ir bagātības pārvaldības nākotne.
Plānošana aizvien ir jāveic, bet tā nevar būt agresīva. Tāpēc arī Latvijā mēs nerunājam tikai par aktīvu strukturēšanu nodokļu dēļ, bet arī par īpašumu iegādes niansēm, piemēram, Francijā un Spānijā. Arī tas ir jāveic pareizi, lai neiekultos ļoti augstos nekustamā īpašuma nodokļos.
Visu interviju Slepenībai atņem telpu lasiet trešdienas, 28. jūnija, laikrakstā Dienas Bizness (4.-5. lpp.)!