Svarīgākie faktori, lai ekonomika atdzīvotos, ir eksporta un iekšējā patēriņa aktivizēšanās, norāda eksperti.
Nav šaubu, ka pērnā gada nogalē recesija vēl turpinājās, norāda DnB Nord bankas ekonomikas eksperts Pēteris Strautiņš. Par šī gada 1.ceturksni tikpat kā vēl nav datu, taču nav izslēgts, ka sezonāli izlīdzinātā IKP kritums ir apstājies. Par to liek domāt stabilā patērētāju un uzņēmēju noskaņojuma uzlabošanās tendence, pagaidām gan mazāka pesimisma zonā, kā arī neoficiālas ziņas no lielākajiem rūpniecības uzņēmumiem. Taču pagaidām par ticamāko recesijas beigu punktu uzskatāms 2.ceturksnis.
Acīmredzot ar apstrādes rūpniecības atgūšanos un eksporta apjomu pieaugumu ir par maz, lai izvilktu Latvijas ekonomiku virs ūdens, uzskata Parex Asset Management Tirgus analīzes daļas vadītājs Zigurds Vaikulis. Iekšējais patēriņš joprojām ir vājš, par ko liecina arī nepārtrauktie mazumtirdzniecības apjomu kritumi mēnešu ietvaros un noturīgi lielie gada krituma tempi. Tas apstiprina uzskatu, ka noturīga ekonomikas atveseļošanās nav iespējama bez iekšējā patēriņa atdzīvošanās. Bet to savukārt ir grūti iedomāties pie tik ierobežojoša kredītu tirgus un privātā sektora saistību atmaksas apstākļiem.
Pieņemot, ka ekonomikas atlabšana pasaulē kopumā ir noturīga un eksporta apjomi uz Latvijai svarīgākajiem eksporta tirgiem nākamgad turpinās pieaugt, IKP varētu sasniegt zemāko līmeni jau šī gada sākumā, bet sezonāli izlīdzinātais IKP rādītājs 1. ceturksnī jau varētu uzrādīt minimālu pieaugumu, uzskata Nordea bankas vecākais ekonomists Andris Strazds.
Ja šis gads nesagādās ārējiem tirgiem jaunus šokus, tad eksports joprojām būs galvenais Latvijas ekonomikas virzītājspēks šogad un gada beigās pat var izvest IKP plusos, uzskata Latvijas Krājbankas Investīciju pārvaldes galvenā analītiķe Olga Ertuganova. Tomēr jāsaprot arī, ka jānotiek brīnumam, lai šogad sagaidītu kādu uzlabojumu pašmāju tirgū.
Augošs bezdarbs un algu kritums līdz ar pirktspējas samazinājumu lielākai Latvijas iedzīvotāju daļai vēl joprojām sekmēs patēriņa kritumu. Tādējādi, kaut arī krituma tempi noteikti nebūs tik dramatiski kā pērn, arī šogad Latvijas ekonomika turpinās atrasties lejupslīdes fāzē. Ļoti pozitīvi, ka, kaut arī ar novēlošanos salīdzinājumā ar pārējo pasauli, Latvija sāk uzrādīt ekonomiskās atveseļošanās pazīmes. Tomēr lielākā Latvijas iedzīvotāju daļa šīs izmaiņas izjutīs tikai nākamajā gadā.
Lai arī ekonomikas krituma temps joprojām ir augsts, tas sāk samazināties un, tāpat kā vairums citu ekonomisko indikatoru, norāda uz tautsaimniecības pakāpenisku stabilizēšanos, uzskata Finanšu ministrija (FM). Vidējā termiņā nozīmīga loma tautsaimniecības izaugsmes atjaunošanā būs starptautisko kredītreitingu novērtējumam, kas lielā mērā būs atkarīgs no Latvijas valdības spējas veiksmīgi turpināt uzsāktās strukturālās reformas valsts pārvaldē, izglītībā un medicīnā. Liela nozīme būs arī 2011. gada budžetam un tajā iekļautajiem fiskālajiem pasākumiem.