Latvijas iekšzemes kopprodukts (IKP) šogad trešajā ceturksnī samazinājās par 19%, taču, pēc ekspertu domām, tas nebūt vēl nav lejupslīdes dziļākais punkts. Viņi prognozē, ka ekonomikas krituma zemākasi punkts gaidāms nākamgad otrajā ceturksnī.
«Jau trešajā ceturksnī iezīmējas tendences, kas liecina, ka deflācijas scenārijs strādā, proti, iekšzemes pieprasījums turpina samazināties, kamēr eksports pieaug. Tādējādi kopumā IKP šogad būs samazinājies aptuveni par 18%,» norāda Swedbank vecākais ekonomists Dainis Stikuts.
Viņš skaidro, ka trešajā ceturksnī privātais patēriņš turpināja strauji samazināties, ko iespaidoja nedrošība, ko rada lielais bezdarbs un nepieciešamība samazināt savas parādsaistības, kā arī neskaidrība, ko rada valdības neizlēmība, pretrunīga komunikācija un nepabeigtās strukturālās reformas. Savukārt valsts budžeta apcirpšana noteica straujāku valsts patēriņa samazinājumu.
«Visticamāk, ka straujākais IKP samazinājums jau ir aiz muguras, bet ekonomika sāks atkopties nākamā gada vidū, kad patēriņa kritumu pārspēs eksporta pieaugums,» tā D. Stikuts.
Parex Asset Management Tirgus analīzes daļas vadītājs Zigurds Vaikulis piekrīt, ka galvenais Latvijas ekonomikas lejupslīdes iemesls joprojām ir iekšējā privātā patēriņa samazināšanās. Viņš prgnozē, ka IKP gada krituma temps šī gada ceturtajā ceturksnī varētu sarukt līdz pat 15%, bet gadā kopumā tiks fiksēta reālā IKP samazināšanās par aptuveni 17.5%.
«Izslavētais «dziļākais punkts» varētu tikt sasniegts šī gada beigās, nākamā gada sākumā, bet sezonāli izlīdzinātā IKP pieaugums varētu atsākties nākamā gada 1. pusē. Galu galā 2010. gadā kopumā varētu būt neliels IKP kritumu par 2-3%,» tā Parex eksperts.
«Šodien publicētajos datos kopumā redzamais sniedz nelielu iepriecinājumu. Kritums gada griezumā ir nedaudz lielāks nekā sākotnējā novērtējumā (-18.4%), taču tas jau bija gaidāms, bija bažas pat par psiholoģiski nozīmīgās -20% robežas šķērsošanu. Turklāt redzamās ekonomikas strukturālās pārmaiņas ir labvēlīgas: pieaug eksportspējīgo nozaru īpatsvars, izņemot viesnīcas un restorānus,» norāda DnB NORD Bankas ekonomikas eksperts Pēteris Strautiņš.
Nordea bankas vecākais ekonomists Andris Strazds uzsver, ka starp nozarēm ar lielāko kritumu joprojām ir tādas uz iekšzemes pieprasījumu vērstas nozares kā būvniecība (kritums par 36%) un tirdzniecība (kritums par 28.7%), kurās vēl 2008. gadā pieprasījumu lielā mērā noteica kreditēšanas pieaugums. «Skaidrs, ka vidējā termiņā šo nozaru īpatsvars ekonomikā samazināsies,» tā viņš.
«Visticamāk, arī ceturtajā ceturksnī samazinājums pret iepriekšējā gada attiecīgo periodu nepārsniegs 20% un gada apjomu kritums ekonomikā varētu būt 18-19% apmērā. Nākamā gada sākumā sagaidāms, ka preču un pakalpojumu ražošanas apjomi stabilizēsies. Tā saucamais, zemākais punkts ekonomikā varētu tikt sasniegts nākamā gada pavasarī, kad iekšzemes pieprasījums būs nokrities līdz zemākajam līmenim,» uzskata A. Strazds.