Ieguldīt var ikviens, un pietiek arī ar nelielām naudas summām, atzīst Nordea bankas Ieguldījumu produktu attīstības nodaļas vadītāja Latvijā Anželika Dobrovoļska.
Latvijā vēl joprojām nav un tikai lēnām sāk izveidoties ieguldījumu veidošanas tradīcija, un pastāv uzskats, ka ieguldīt var tikai turīgākie klienti, norāda eksperte. Svarīgi saprast, ka ieguldīšana ir ne tikai akciju tirdzniecība vai ieguldījumi nekustamajā īpašumā, bet tā ir arī, piemēram, līdzekļu krāšana pensiju fondos.
Principā ieguldījumu veikšanai tiešām ir nepieciešamas padziļinātas zināšanas par ekonomiku, tirgu un uzņēmumu darbību, tomēr ir arī ieguldījumu produkti, kas paredzēti plašākam cilvēku lokam. iespējas agrāka ieguldījumu uzsākšana.
Sākotnēji ir jāveic savu izdevumu analīze, izvērtējot, kam tiek tērēta nauda. Lielākā daļa cilvēku zina savu ienākumu apjomu, savukārt, kad runa ir par izdevumiem, nereti viņi zina tikai aizņēmumu un komunālo maksājumu tēriņus. Tomēr ir jāpievērš uzmanība tēriņiem pārtikai un emocionāliem pirkumiem. Starp pēdējiem bieži vien ir nelieli, nevajadzīgi pirkumi, un šos līdzekļus var novirzīt ieguldījumiem.
Piemēram, ja cilvēks ir pieradis katru dienu pirkt kafiju, kas maksā 2 eiro – vai dzīves kvalitāte būtiski mainīsies, ja šo kafiju vairs nepirks? Visticamāk - nē. Vienlaikus, ietaupot katru dienu 2 eiro, mēneša laikā būs ietaupīti jau 60 eiro, kas ir pietiekama summa, lai sāktu veidot uzkrājumus nākotnei.
Uzkrājumus var iedalīt trīs grupās. Pirmkārt, ir labi veidot uzkrājumu drošības spilvenu neparedzētiem izdevumiem, piemēram, mašīnas vai mājsaimniecības ierīces remontam. Otrkārt, var krāt naudu kāda lielāka sapņa piepildīšanai – ilgākam ceļojumam, jaunai mašīnai, bērnu izglītībai vai starta kapitālam mājas iegādei. Trešajā grupā ir pensijas fonds, kurā iegulda visilgāk.
Novirzīt 10% no algas ir labs sākumpunkts, iesaka eksperte. Vajadzētu dzelžaini apņemties ieguldīt algas desmito daļu savā nākotnē, jau sākot ar pašu pirmo darba vietu. Šādā veidā nemanot var uzkrāt ievērojamu kapitālu, saka eksperte.
Ieguldot ilgtermiņā, sāk darboties saliktās procentu likmes – Alberts Einšteins to nodēvēja par astoto pasaules brīnumu. Darbības princips ir šāds – saņemtos procentus no ieguldījumiem un ieguldot tos tālāk, peļņa pieaug.
Tajā pašā laikā, ja naudu uzkrāj tikai norēķinu kontā, tā praktiski neko nepelna.
Tā kā pensiju 3. līmenis piedāvā nodokļu atvieglojumus, ir vērts ieguldīt 3. līmenī, uzsver eksperte. Ienākumu nodokļa atmaksa veido 20% un, šo naudu atkārtoti ieguldot, atkal strādā saliktā procentu likme. Veidojot personīgo ieguldījumu portfeli, ienākumu nodokļa atvieglojumi netiek piemēroti.