Lai arī iecere zemniekiem maksāt 65% no ES vidējā ir vairāk nekā pašreiz, laukos ir sašutuši par saglabāto nevienlīdzību. Vairums zemnieku uzskata, ka tas nav pieņemami un Latvijas amatpersonām un lobijiem jādara viss, lai kauja par vienlīdzīgākiem maksājumiem beigtos Latvijas lauksaimniekiem labvēlīgi. Pretējā gadījumā protesta akcijas un streiki būšot neizbēgami.
Pēc pusotras nedēļas - 19. jūnijā Eiropas Parlamenta Lauksaimniecības komitejā pirmo reizi oficiāli tiks prezentēti kopējās lauksaimniecības politikas reformas izstrādātie priekšlikumi, kurus sagatavojis atbildīgais ziņotājs deputāts Luiss Manuels Kapoulašs Santušs. Viņš rosinās noteikt, ka turpmāk neviens Eiropas zemnieks nedrīkstēs saņemt mazāk 65% no vidējā maksājuma lieluma par hektāru, informē Lauksaimniecības komitejas deputātes Sandras Kalnietes parlamentārais asistents Mārtiņš Spravņiks. Šāds priekšlikums nozīmē, ka turpmākajos septiņos gados Latvijas zemnieki saņemtu par 270 miljoniem eiro vairāk, nekā bija paredzēts Eiropas Komisijas iesniegtajā lauksaimniecības budžeta priekšlikumā. Sandra Kalniete šos grozījumus vērtē kā soli pareizajā virzienā, tomēr tie tikai daļēji izlīdzinot līdzšinējo nevienlīdzību. Deputāte uzskata, ka pagaidām noiets tikai pusceļš un svarīgākais vēl priekšā. Viņa sola iesniegt nepieciešamos grozījumus likumdošanas ziņojumā, lai paaugstinātu tiešmaksājumus Latvijai un aizstāvētu grozījumus tālākajās sarunās, kuras sāksies septembrī. Pēc tam, kad komitejā būs notikusi sagatavoto priekšlikumu apspriešana, līdz jūnija beigām varēs iesniegt grozījumus. Šobrīd plānots, ka Lauksaimniecības komitejai par vienotu nostāju būs nepieciešams vienoties līdz gada beigām.
Pašmāju zemnieki un lauksaimnieku sabiedrisko organizāciju pārstāvji jau pauduši neizpratni par piedāvājumu. Zemnieku Saeimas priekšsēdētāja vietniece Maira Dzelzkalēja ir vīlusies un norāda, ka Baltijas lauksaimnieki neatkāpsies no savām pozīcijām. Ja tiks saņemta nepieciešamā atļauja, jau 28. jūnijā visu trīs Baltijas valstu zemnieki Briselē pulcēsies uz kopīgu akciju ar mērķi pievērst ES ierēdņu un politiķu uzmanību Baltijas ražotāju nevienlīdzīgajam stāvoklim. Bet nedēļu iepriekš lauksaimnieku organizāciju pārstāvji tiksies ar ES parlamentāriešiem, lai diskutētu par maksājumu izlīdzināšanu. «Finiša vēl nav, un viss vēl ir priekšā,» uzsver M. Dzelzkalēja. Arī Lauksaimnieku organizāciju sadarbības padomes (LOSP) valdes loceklis Armands Krauze atzīst, ka Santuša piedāvājums ir neapmierinošs, un tāpēc tiks darīts viss iespējamais, lai šis skaitlis būtu lielāks. A. Krauze notikušo skaidro ar to, ka atzinumu gatavo EP Sociālistu grupa, kurā nav cilvēku, kas lobētu Latvijas intereses.