Eiropas līderi piekrituši pret globālo finanšu krīzi cīnīties vienotā frontē, piedāvājot ieviest radikālus paņēmienus tirgus regulēšanai. Taču joprojām nav skaidrs vai pasaulē lielās ekonomikas – ASV un Ķīna – atbalstīs šādu plānu, ziņo Associated Press.
Eiropas lielāko ekonomiku valdības vadītāji un finanšu ministri kopā ar Vācijas kancleri Angelu Merkeli (Angela Merkele) tikās Berlīnē, lai izstrādātu pamatu Eiropas nostājai attiecībā uz reformām ekonomiskās situācijas uzlabošanai. Šāda tikšanās organizēta pirms 2. aprīļa G20 sanāksmes Londonā.
Līderi no Lielbritānijas, Francijas, Vācijas, Itālijas, Luksemburgas, Spānijas, Nīderlandes un Čehijas Republikas piekrita ar sankcijām vērsties pret valstīm, kurās ir pārāk zemi nodokļi, noteikt ierobežojumus vadītāju bonusiem, kā arī noteikt lielāku lomu un papildus finansējumu no Starptautiskā Valūtas fonda (SVF).
Lielākā daļu Eiropas līderu izvirzītie plāni ir ciešā saistībā ar G-20 izstrādātajiem 2008. gada novembrī, paņēmieni šo to sasniegšanai ir plašāki un konkrētāki, un balstīti uz ilgi diskutētām problēmām, piemēram, hedžfondu regulēšana.
A. Merkele aicinājusi ASV pārtraukt protekcionismu attiecībā uz valsts automašīnu tirgu. "Kad es skatos uz atsevišķu Amerikas kompāniju restrukturizācijas plāniem, tad redzu, ka tajos paredzēts liels valsts finansiāls atbalsts," sacīja A. Merkele, piebilstot, ka tā neesot apsūdzība.
ASV prezidenta Baraka Obamas (Barack Obama) administrācija tieši nekomentēja Eiropas atbalstītos pasākumus ekonomikas uzlabošanai, taču norādīja, ka ASV esot gatava strādāt kopā ar citām valstīm, lai uzlabotu situāciju finanšu tirgos.
Tirgus analītiķi gan uzskata, ka pārējie G-20 dalībnieki, ieskaitot ASV, Ķīnu, Japānu un attīstības valstis Indiju un Brazīliju, varētu nepiekrist Eiropas izvirzītajam rīcības plānam.