Valdība un Saeimas atbildīgā komisija ignorē uzņēmēju organizāciju kategoriskos iebildumus pret piedāvāto risinājumu – valdes locekļiem atbildēt par to vadīto kompāniju nesamaksātajiem nodokļiem ar savu maku –, biznesam nav skaidrības par to, kā varētu darboties jaunā norma, otrdien vēsta laikraksts Dienas Bizness.
Vai šādu iznākumu akceptēs parlamenta vairākums, redzēsim jau šonedēļ. Uzņēmēju lielākās nevalstiskās organizācijas – LDDK un LTRK – kopīgi aicināja Saeimas deputātus no 2015. gada valsts budžeta paketi pavadošā likumprojektu kopuma izņemt grozījumus, kuri skartu valdes locekļu atbildību par nesamaksātajiem nodokļiem 18 000 eiro apmērā. Savukārt gan finanšu ministrs Jānis Reirs, gan arī Saeimas Budžeta un finanšu (nodokļu) komisijas vairākums šos aicinājumus ignorēja. Finanšu ministrs uzsvēra, ka par šiem priekšlikumiem diskusija ir ilgusi vairāk nekā gadu un tajā ir piedalījušies arī valdības sociālie partneri no Nacionālās trīspusējās sadarbības padomes – LDDK un arodbiedrības.
Pieci kritēriji
DB jau rakstīja, ka iepriekš noteikto trīs kritēriju vietā tajā ir jau pieci. «Runa nav par jebkuras ekonomiskās grūtībās nonākušas komercsabiedrības valdes locekļiem, bet tikai tiem, kuri izpildīs visus piecus nosacījumus,» atgādināja finanšu ministrs. Proti, VID būs jākonstatē, ka ir izpildīti šādi kritēriji: nokavēto nodokļu maksājumu summa pārsniedz 50 noteikto minimālo mēnešalgu kopsummu (18 tūkst. eiro 2015. gadā); lēmums par nokavēto nodokļu maksājumu piedziņu ir paziņots juridiskai personai; ir konstatēts, ka pēc nodokļu parāda izveidošanās juridiskā persona ir atsavinājusi aktīvus tādai personai, kura attiecībā pret valdes locekli atbilst ieinteresētās personas statusam; ir sastādīts akts par piedziņas neiespējamību; nav izpildīts Maksātnespējas likumā noteiktais pienākums iesniegt juridiskas personas maksātnespējas procesa pieteikumu. VID varēs izvērtēt valdes locekļa pienākumu atlīdzināt juridiskas personas nokavētos nodokļu maksājumus tikai tad, ja tai nebūs pasludināts maksātnespējas process, tiesiskās aizsardzības process vai ārpustiesas tiesiskās aizsardzības process. To, ka piedāvātais risinājums ir ļoti diskutabls, apliecina ne tikai Tieslietu ministrijas atzinums, bet arī Saeimas Juridiskā biroja brīdinājumi par to, ka piedāvātais risinājums varētu būt pretrunā ar Satversmi. Tomēr, neraugoties ne uz šiem atzinumiem, ne uz valdību veidojošās Vienotības Saeimas deputāta, bijušā ekonomikas ministra Vjačeslava Dombrovska un opozīcijas nostāju, Saeimas atbildīgā komisija šo ideju virza apstiprināšanai parlamentā.
Visu rakstu Valdošā koalīcija ignorē biznesa nostāju lasiet 16. decembra laikrakstā Dienas Bizness.