TeliaSonera nākotni Latvijā redz vienā uzņēmumā, bet ir saglabājusies interese iegūt abus uzņēmumus; ekonomikas ministre šajā jomā norāda uz kvalitatīva pētījuma trūkumu
Latvijas telekomunikāciju uzņēmumu Lattelecom (LT) un Latvijas mobilā telefona (LMT) līdzīpašniecei zviedru TeliaSonera (TS) jaunajā stratēģijā ir būtiska konverģence, lai kompānija būtu konkurētspējīga starptautiskā mērogā – veiksmīgāko tirgus dalībnieku vidū, intervijā DB sacīja TS stratēģijas un biznesa attīstības vadītājs Kenets Radne. Infrastruktūras jomā svarīgs ir piekļuves jautājums, kurā ir apvienots labākais no mobilā, fiksētā, platjoslas un wi-fi tehnoloģijām. Tas ir nepieciešams, lai tirgū piedāvātu klientiem labāko un viņi varētu lietot dažādas tehnoloģijas. Konverģence neatkarībā no cilvēka atrašanās vietas un izmantotās ierīces – mājās vai ceļā, lietojot tos pašus servisus datoros vai mobilajās ierīcēs. Latvijā mums ir divi lieli uzņēmumi, no kuriem viens – vēsturiski ir fiksēto sakaru nodrošinātājs un sakaru sniedzējs «caur kabeļiem», bet otrajam ir mobilais spārns. Jāpiebilst, ka Latvijā ir arī trešais pilnībā (100%) TS piederošais uzņēmums Telia Latvija. «Klienti pēdējā laikā mums jautā, vai var salikt visu kopā, jo vēlamies vienu servisu, nevis līgumus ar katru operatoru atsevišķi,» norādīja K. Radne. Vairākos TS pārstāvētajos tirgos, piemēram, Zviedrijā, Dānijā, Somijā, Igaunijā visi servisi ir kopā. Pārējos tirgos mēs raugāmies pēc attīstības virziena, lai būtu sinerģijas iespējas. TS ir interese abus Latvijas telekomunikāciju uzņēmumus apvienot vienā kompānijā. Viens no veidiem ir servisu strādāšana kopā, bet to ir ļoti grūti panākt, darbojoties kā atsevišķiem uzņēmumiem, atzīmēja K. Radne. Tomēr vienlaikus tehnoloģijas ir jāsavieno ne vienkāršākajā veidā, bet tā, lai būtu rezultāts. Arī no citām valstīm klienti ir apliecinājuši, ka viņiem patīk šāda prakse, piebilda K. Radne.
Uz jautājumu, vai valstij kaut ko vajadzētu darīt ar LT un LMT, ekonomikas ministre Dana Reizniece-Ozola DB norādīja, ka šobrīd ir pāragri spriest, jo trūkst kvalitatīva izvērtējuma. Tāpat oficiāli nav saņemts TS piedāvājums – par ko tika panākta vienošanās darba grupas tikšanās laikā, kuru no Latvijas valsts puses pārstāv ekonomikas ministre D. Reizniece-Ozola, satiksmes ministrs Anrijs Matīss, finanšu ministrs Jānis Reirs un vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrs Kaspars Gerhards. Pēc tam, kad tiks saņemts piedāvājums, varēs izvērtēt visus aspektus, vai izmaiņas pasliktinātu konkurenci, vai – taisni pretēji – neietekmētu, kāda situācija būtu ar valstij kritiski svarīgo infrastruktūru, kādi būtu ieguvumi, riski, klāstīja D. Reizniece-Ozola, tāpēc šobrīd viņa nevar atbildēt ne apstiprinoši, ne noraidoši. Jautājumā par uzņēmumu kapitāldaļu sadalījumu ekonomikas ministre atgādināja valsts pozīciju par kontrolpaketes saglabāšanu un sacīja, ka kaut ko vairāk vērtēt pirms piedāvājuma saņemšanas ir grūti.
Jā, TS vēl aizvien būtu interese iegūt abus uzņēmumus, apliecināja K. Radne, tomēr vienlaikus viņam ir saprotama Latvijas valsts nostāja – būt daļai no kompānijām, saglabājot izaugsmes attīstības perspektīvas. Tas tiek respektēts un diskusijas ir par sinerģijas iespējām. Globālā mērogā situācijas ir dažādas. Telekomunikāciju tirgus spēlētāji, kuros valsts ir bijusi īpašniece, ir gan pārdevusi savas daļas, gan daļu akciju. Tas ir tāpēc, ka valdība nav specializējusies uzņēmumu pārvaldībā šajā nozarē, bet TS grupai tas ir bizness, ko darām daudzos tirgos. Tā, protams, būtu interesanta iespēja, ja panāktu šādu soli no valdības, sacīja K. Radne.
«Atturēšos komentēt, jo neesam rakstiski šādu piedāvājumu saņēmuši,» uz jautājumu, vai varētu būt iespēja pārdot abus uzņēmumus TS, atbildēja D. Reizniece-Ozola, piebilstot, ka ar informāciju par šāda darījuma detaļām parasti neapmainās ar mediju starpniecību.
Plašāk lasiet rakstā TeliaSonera redz sinerģijas iespējas, intervijā ar satiksmes ministru Anriju Matīsu Daudz kas atkarīgs no Konkurences padomes, kā arī intervijā ar finanšu ministru Jāni Reiru Gaidām piedāvājumu pirmdienas, 13. jūlija, laikrakstā Dienas Bizness (4.-5. lpp.)!