Valstī turpinās totāla lejupslīde, tāpēc jābūt kādai biedrībai, kas stāv virs šaurajām politiskajām intrigām, šaurajām saimnieciskajām vai vēl kādām citām domām, intervijā Nozare.lv sacīja 27.martā dibinātās biedrības Stratēģiskās pētniecības un vadības centrs priekšsēdētājs, Latvijas Universitātes profesors un auditorfirmas BDO Invest Rīga vadītājs Andris Deniņš.
«Mūsu biedrībā ir sapulcināts Latvijas zieds, jo spēcīgākus akadēmiķus vairs nav iespējams sapulcināt. Ivars Kalviņš, Juris Ekmanis, Indriķis Muižnieks, Leonīds Ribickis - tie ir zinātnieki ar vārdu. Kāpēc biedrība dibināta tagad? Tāpēc, ka es redzu, ka valstī turpinās totāla lejupslīde, to apstiprinās arī visi aktīvie ekonomisti,» uzsvēra Deniņš.
Viņš sacīja, ka vēlētos, lai viņa mazbērni dzīvotu attīstītā Latvijā, bet Latvijas attīstības nodrošināšana prasīs laiku, jo 20 gados nav attīstīts neviens nopietns ražošanas projekts, Latvijā nav ienācis neviens investors ar pazīstamu vārdu.
«Investīcijas vispār ir nākušas pārāk mazā apjomā, mēs vēl joprojām neesam atgriezušies pirmskrīzes līmenī. Krīze nav pārvarēta, tā turpinās gan demogrāfijā, gan politikā, gan nodarbinātībā. Vai tā nav krīze, ja bezdarba līmenis ir 16%? Vai tas ir normāli, ka valstī 20 gadu laikā nav izstrādāta Nacionālās attīstības programma? Šādai programmai bija jābūt, lai valsti orientētu uz ilgtermiņa attīstību,» norādīja Deniņš.
Jautāts, kā arguments par lejupslīdes turpināšanos saskan ar Centrālās statistikas pārvaldes datiem, kuri uzrāda izaugsmes atjaunošanos, Deniņš sacīja, ka ir divas lietas - statistika un realitāte.
«Es nekad nepiekritīšu, ka varam eksporta pieaugumu mērīt divu mēnešu laikā, tas nav iespējams, jo to ietekmē gan valūtas svārstības, gan citi faktori. Ja tagad jāpalielina pensionēšanās vecums, tad tas ir slēptais krīzes rādītājs, tas nozīmē, ka cilvēkiem tiek atņemts mūžā nopelnītais. Katram iedzīvotājam tas nozīmēs aptuveni 36 000 latu zaudējumu,» uzsvēra Deniņš