Kā pirmā runu debatēs teica Saeimas priekšsēdētāja Solvita Āboltiņa (Vienotība). Viņa uzsvēra valsts principu numur 1: Latvijas pilsoņu kopīgā īpašuma neaizskaramību. Prezidenta rīkojums Nr.2 par Saeimas atlaišanu «ir rīkojums par valsts principa Nr.1 apdraudējumu. Latvijas pilsoņu kopīgais īpašums ir neaizskarams, un katrs, kas to aizskars, tiks sodīts,» skaidroja S. Āboltiņa.
Savukārt Saeimas lēmums liegt kratīšanu deputāta Aināra Šlesera dzīvesvietās esot simboliska tiesiskuma apturēšana Latvijā, jo «mēs apturējām valsts galvenā tiesiskuma sarga – ģenerālprokurora – lūgumu». Tālāk sekojošais Valsts prezidenta solis bijis simbolisks, jo tāda Saeima, kas nenodrošina pilsoņu kopīgā īpašuma drošību, ir jāatlaiž. «Un vēsturisks tas ir tāpēc, ka skaudri liek padomāt par pašu valsts pastāvēšanas jēgu: vai bez principa Nr.1 var pastāvēt Latvijas pilsoņu kopīgās intereses? Ja tādu principu nav, tad tādu valsti neviens nevar mīlēt un tādai valstij arī visdrīzāk nav nākotnes,» secināja S. Āboltiņa, aicinot balsot par V. Zatleru.
Ministru prezidents Valdis Dombrovskis debatēs atgādināja, ka jau pirmais neatkarīgās Latvijas Republikas prezidents Jānis Čakste prezidentūras institūcijas prestižu un reputāciju uzstādījis ļoti augstu. «Pēc neatkarības atjaunošanas prezidentūras institūcijas latiņu ļoti augstu uzstādīja Vaira Vīķe-Freiberga. Pašreiz Valsts prezidents Valdis Zatlers ar savu izlēmīgo pozīciju pret oligarhiem radījis jaunu iespēju kvalitatīvi uzlabot Latvijas politisko kultūru un demokrātiju,» uzsvēra premjers.
V. Zatlera rīcība, pieņemot lēmumu ierosināt Saeimas atlaišanu, simbolizējot ticību tam, ka ir iespējams mainīt dūksnājā iestigušo Latvijas politisko vidi. «Būtiskas izmaiņas varam sagaidīt tikai tādā gadījumā, kad katrs sabiedrības loceklis pats sāks domāt, kas viņu pārstāvēs Saeimā, kādas vērtības un principus aizstāvēs. Kad Latvijas cilvēku izdarītās apzinātās izvēles vēlēšanās novilks striktu robežu, lai oligarhi, kuriem ir pārmērīga liela ietekme uz tiesiskumu un demokrātiju, paliktu mazākumā,» norādīja Ministru prezidents.
Vienotības deputāte Ilma Čepāne norādīja, ka demokrātiskās valstīs pirmstermiņa vēlēšanas nav katastrofa. «Taču, kolēģi, drīzāk katastrofa ir zemais uzticamības līmenis Saeimai,» uzsvēra I. Čepāne. Viņa uzskata, ka tas noticis tāpēc, ka «oligarhu partija, tā saucamie «vecie buki» savus tikumus nav mainījuši un pat nedomā mainīt». Savukārt daļa no 10. Saeimas jaunpienācējiem diemžēl arī ir pārņēmuši iepriekšējās Saeimas mantojumu – melu, izlikšanās un divkosības politiku.
Depuāte citēja Gustavu Zemgalu, kurš savulaik teicis: «Prezidentam ir jādod tiesība no andelēm un demagoģijām aizrāvušos Saeimu atlaist kaut kurā katrā brīdī.»
Taču deputāte nav varējusi piekrist Valsts prezidenta paziņojuma teiktajam, ka jaunievēlētā Saeima komfortabli jūtas politisko shēmu, melu un visatļautības gaisotnē. «Es domāju, ka daļa no mums šeit nejūtas komfortabli, tikai daļai no mums trūkst izlēmības un pieredzes, lai atklāti nostātos pret vispārzināmo oligarhu diktēto politiku,» Vienotības deputātu pasivitāti skaidroja I. Čepāne.
Deputāte Inguna Rībena (V) ir pārliecināta, ka «Latvijas tauta savu parlamentu jau sen vairs nevēl ar prieku, un vienīgais, ko vēlētāji droši gaida no katra jauna Saeimas sasaukuma, ir lielāka vai mazāka vilšanās». Viņasprāt, esot pat ciniski sākt spriedelēt par Prezidenta lēmumu ekonomiskajām sekām, nepieminot to, kādu milzīgu, divus gadu desmitus krātu emocionālu smagumu šis lēmums ir novēlis no tautas sirds.
«Divus gadu desmitus tauta ir dzīvojusi savā valstī kā cilvēks, kuru nemitīgi apzog paša mājās un kuram nav nekādas iespējas pret to cīnīties. Un visa situācijas traģikomika ir tanī, ka šis cilvēks nezina, vai viņam priecāties vai raudāt par to, ka viņu apzog nevis sveši, bet savējie,» vēlētāju noskaņu raksturoja deputāte.
Savukārt deputāte Rasma Kārkliņa (V) debatēs citēja desmit konkrētus soļus, uz ko aicinot daļa no sabiedrības, proti, Sabiedrība par atklātību Delna, kas mudina desmit punktos strādāt pēc iespējas drīz. «Pirmais. Jāatbrīvo Normunds Vilnītis no KNAB priekšnieka amata. Otrais. Partiju finanšu lomā jomā jāmazina atkarība no partiju sponsoriem. Trešais. Jānosaka kriminālatbildība par partiju melnajām kasēm. Ceturtais. Jāatceļ Saeimas slēgto balsojumu, par kuru mēs jau reiz balsojām, bet mūs pārbalsoja. Piektais. Jāatceļ deputātu imunitāte. Arī par šo pašlaik jūsu priekšā jau ir likumprojekts par Satversmes maiņu. Sestais. Jānodrošina efektīvāks tiesu darbs. Septītais. Jānosaka augsti standarti Satversmes tiesas tiesnešu kandidātiem. Mums arī būs jāvēl jauns Satversmes tiesas tienesis. Astotais. Jāpanāk mediju īpašnieku atklātība, lai cilvēki zinātu, kas balsta dažādus raidījumus. Devītais. Jāpalielina iespējas sabiedrībai iesaistīties lēmumu pieņemšanā, jo tā ir īstā demokrātijas izpausme. Un desmitais. Ir jāmaina pieeja kapitālsabiedrības vadības iecelšanai.»
Deputāts Einārs Cilinskis (VL–TB/LNNK) atgādināja par tām prioritātēm, kuras Valdis Zatlers ir izvirzījis valstij. «Tie ir – demogrāfijas jautājumi, tie ir enerģētiskās neatkarības jautājumi, tie ir bezdarba samazināšanas jautājumi,» norādīja deputāts, atzīstot, ka šīs prioritātes lielā mērā sakrīt ar nacionālās apvienības prioritātēm.
Raivis Dzintars norādīja, ka Valdis Zatlers var būt drošs par septiņām nacionālās apvienības balsīm. «Bet tikai godīgi būtu arī atzīt, ka ne visos politiskos jautājumos nacionālā apvienība var Valdim Zatleram piekrist, piemēram, pavisam nepieņemami mums ir jebkāda veida, lai arī no kā izskanējuši mājieni par to, ka Saskaņas centram būtu vieta valdībā, to, ka Latvijas valdības pārstāvji ar oranži melnajām lentītēm kādreiz 9. maijā varētu doties pie pieminekļa, pie pieminekļa, kas faktiski simbolizē mūsu tautas slepkavas un mocītājus,» uzsvēra deputāts. Tas nacionālajai apvienībai nav un nebūšot pieņemami. «Tieši tāpat mums nav un nebūs pieņemami aicinājumi atvieglot pilsonības iegūšanas kārtību nepilsoņiem,» atzina R. Dzintars.
Deputāte Janīna Kursīte-Pakule (V) debatēs pieminēja viduslaiku tēlu – Stultifera navis – muļķu kuģi, kas simbolizējis bezmērķīgu peldējumu peldējuma dēļ. Viņa atgādināja arī vācu rakstnieka Sebastiana Branta satīru Muļķu kuģis, kuras saturs: uz kuģa sapulcējas 111 muļķi, visu kārtu pārstāvji, lai dotos uz Naragoniju, muļķu zemi. Bet nevar turp nokļūt, jo kuģi arī vada muļķi. Tāpēc kuģis peld bez vadības un bez virziena pa ūdeņiem. «Valdis Zatlers mūs, Saeimas deputātus, nocēla no šī Stultifer navis – muļķu kuģa, liekot pārdomāt virzienu,» atzina deputāte.
Valērijs Agešins (SC) uzskata, ka situācija valstī attīstās ļoti dinamiski un šķietami pareizā virzienā. «Cilvēkiem 11. Saeimas vēlēšanās tiks nodrošināta iespēja labot pieļautās kļūdas un balsot pret tiem, kuri sola, bet pēc tam uzreiz pēc vēlēšanām nepilda savus solījumus, bet bārstās ar kailiem saukļiem vien,» domā deputāts. Saskaņas centrs pret Valsts prezidentu esot bijis ļoti korekts, jo nevirzīja savu kandidātu, lai dotu Valdim Zatleram iespēju cīnīties par otro termiņu.
Deputāts Dzintars Rasnačs (VL–TB/LNNK) norādīja, ka prezidenta amata kandidāts Andris Bērziņš, tiekoties ar frakciju, nav varējis paskaidrot, kāda ir viņa vīzija par Latviju. «Es nesaņēmu atbildi ne uz vienu jautājumu. Un man kļuva skumji vienkārši par tiem cilvēkiem, kuri uzņemas tik lielu atbildību un izvirza nopietnu, sabiedrībā cienītu cilvēku šādam amatam,»savu nevēlēšanos balsot par A. Bērziņu pamatoja Dz. Rasnačs, aicinot balsot par prezidenta amata kandidātu, kuram ir skaidrs skatījums par Latvijas nākotni un skaidrs skatījums un redzējums par latviešu tautas nākotni.
Jānis Ādamsons no Saskaņas centra atgādināja, ka par valsts nozagšanu runājis jau 1999. gadā. «Es vienā no intervijām izteicos par to, ka mūsu valstī ir nozagti kādi astoņi, desmit miljardi latu. No Ģenerālprokuratūras nākošajā dienā es saņēmu pieprasījumu, lai es nosaucu faktus, kad, kurš un kā ir nozadzis. Paldies Dievam, pēc divām dienām tika publicēts Pasaules Bankas atzinums par to, ka valsts ir nozagta. Es esmu gandarīts, ka lielākā daļa no jums, nepagāja ne 13 gadi, beidzot ir nonākuši pie secinājuma, ka mūsu valsts ir nozagta,» savu gandarījumu pauda deputāts, paslavējot V. Zatleru par vīrišķīgo soli.