Valsts budžets ir pieņemts, līdz jaunajam gadam atlikušas vien dažas nedēļas, bet joprojām nav skaidrības par nodokļu režīmu nākamajā gadā
Latvijas nodokļu politikas neprognozējamību kā būtisku mīnusu bieži ir uzsvēruši kā ārvalstu investori, tā vietējie uzņēmēji. Taču šis gads ir viens no katastrofālākajiem piemēriem, kā politiķi var darboties un izturēties pret nodokļu maksātājiem, turklāt tas notiek nebūt ne tajā labvēlīgākajā ģeopolitiskajā situācijā. Ir lielie ārējie izaicinājumi un neskaidrības, kam mēs Latvijā varam tikai mēģināt pielāgoties, tāpēc jo lielāku sašutumu raisa valdības ministru virāžas ar nodokļiem – šobrīd ar mikrouzņēmuma nodokli un obligātajām sociālajām iemaksām.
Dažs labs ministrs izturas tā, it kā būtu no plaukta nokritis un tikko pamanījis iespējamos riskus, ko budžetā iekļautās un Saeimas nobalsotās nodokļu izmaiņas jau nākamajā gadā var radīt. Pēkšņi kā zvīņas no acīm nokritušas un tapis skaidrs, ka situācija lielpilsētā un Latvijas reģionos ir krasi atšķirīga, ka ne visi mikrouzņēmumi vai nepilnas slodzes strādātāji ir nodokļu shēmotāji vai aplokšņu algu saņēmēji, bet 2017. gads var nest lielu haosu Latvijas uzņēmējdarbības vidē ar nepatīkamām sekām kopējā valsts nodarbinātībā. Te gan jāpiebilst, ka šobrīd tik īsu brīdi pirms gada beigām iestājusies nenoteiktība piemērojamo nodokļu jomā situāciju nekādi nevērš mazāk haotisku un neveicina iedzīvotāju paļāvību vismaz uz tuvāko nākotni.
Šādā ugunsdzēšanas režīmā attiecībā uz nodokļiem strādāt ir pilnībā nepieņemami. Vēl jo vairāk tāpēc, ka mikrouzņēmuma režīma izmaiņas un minimālās obligātās sociālās iemaksas nav nekāds pēdējā brīža budžeta nakts jaunums. Tie ir lēmumi ar vismaz gadu senu pagātni, un kurš gan ir vainīgs, ka atbildīgajām amatpersonām visu 2016. gadu šķita ērtāk pievērt acis uz šīm izmaiņām ar draudīgajām sekām? Var jau teikt, ka šo nodokļu neskaidrā situācija šobrīd pamatā attiecas uz mazo biznesu, un tomēr tie ir ap 50 tūkstošiem uzņēmumu, kas šobrīd šūpojas kā mata galā. Pa to laiku arī lielajam biznesam pacietība sāk rukt – par savas darbības sašaurināšanu Latvijā paziņojis viens no lielākajiem rūpnieciskajiem ražotājiem Severstal Distribution. Par ražotnes varbūtēju pārcelšanu uz citu valsti ir izteicies Grindex lielākais akcionārs Kirovs Lipmans. Aldaris ražošanu jau ir pārcēlis, Gutta to, ļoti iespējams, darīs, ar pamatīgām problēmām cīnās Dzintars.
Protams, var teikt, ka katram no šiem uzņēmumiem ir savs stāsts un savi iemesli, kāpēc ir ticis pieņemts viens vai otrs lēmums, taču kopējo Latvijas rūpniecības ainu tas nekādi nepadara iepriecinošāku. Pirms nesaprātīgi mētāties ar nodokļiem, cenšoties tos katru gadu kaut kādā formā tomēr pacelt, būtu jāņem vērā reālā situācija valstī un mazāk jāļaujas apdullināties no īslaicīgi optimistiskiem statistikas datiem, jo šodienas neizdarības nopietnu problēmu veidā atgriezīsies pie mums rīt.