Piena karš uzņem apgriezienus - aptuveni tā varētu raksturot cīņas par to, kur un kā Latvijas lauksaimniekiem būtu jāpārdod savs piens. Proti, tepat Latvijā, nododot to vietējiem ražotājiem, vai arī kaimiņvalsts Lietuvas uzņēmējiem.
Var saprast pārstrādātājus - dažādu dabas kataklizmu un viena otra cita procesa dēļ pieprasījums pēc piena produktiem šobrīd pasaulē ir ļoti liels, bet pašmāju zemnieki ļauj pelnīt lietuviešiem, viņiem aizvedot savu pienu. Tiek pat piesaukti miljoni, ko tādā veidā zaudējot valsts budžets. Vēl vairāk - Latvijas pārstrādātāji ir sašutuši par to, ka šāda vērtīga izejviela tiek izvesta, bet valsts neko nedara lietas labā. Izklausās iespaidīgi! Tomēr uz šo jautājumu būtu jāpaskatās arī no citas puses.
Pirmkārt, lauksaimnieki, piena ražotāji ir tādi paši uzņēmēji kā pārstrādātāji, un arī viņu darbības mērķis ir nopelnīt, nevis vienkārši laiku pa laikam izslaukt gotiņu. Tāpēc ir tikai normāli, ka zemnieki savu produkciju cenšas pārdot tam, kurš ir gatavs maksāt vairāk. Šeit darbojas atvērtā tirgus principi. Otrkārt, prasīt, lai valsts iejaucas un neļauj lauksaimniekiem pienu izvest, ir riskanti tieši no pašu pārstrādātāju viedokļa. Iztēlosimies situāciju, ka Ministru kabinets tiešām pieņemtu lēmumu, nosakot, ka zemnieki nedrīkst pienu izvest un viņu svēts pienākums ir to pārdot vietējiem pārstrādātājiem. Sanāk, ka tādā gadījumā, pārstrādātāju pienākums būtu to pirkt, neraugoties uz to, vai, piemēram, nākamgad pēc piena produktiem pasaulē vēl būs tik liels pieprasījums vai nebūs. Un tad tā jau būs pavisam cita problēma.
Protams, ir jābūt kādam risinājumam, kas ļautu normāli strādāt abām pusēm - gan piena ražotājiem, gan arī pārstrādātājiem. Vispirms jau jāteic, ka ļoti optimāls solis ir piena ražotāju apņemšanās veidot pašiem savu pārstrādes rūpnīcu Latvijā. Ir skaidrs, ka tas nepatīk jau esošajiem pārstrādātājiem - grozies kā gribi, bet sanāks par vienu konkurentu vairāk. Tomēr tieši tādā veidā tiktu panākts, ka Latvijā izslauktais piens tepat arī tiek pārstrādāts, savukārt pašiem lauksaimniekiem vairs nevajadzētu ne ar vienu kaulēties par piena iepirkuma cenu - viss būtu pašu rokās.
Savukārt tiem pārstrādes uzņēmumiem, kas vismaz savos izteikumos vēlas valsts iejaukšanos, iespējams, būtu vērts pārņemt kādas citas lauksaimiecības produkcijas pārstrādātāju pieredzi. Respektīvi, Latvijā jau ilgu laiku strādā pietiekami liels gaļas pārstrādes uzņēmums, kam pat prātā nenāk iepirkt cūkgaļu no vietējiem lauksaimniekiem, jo tā māteskompānijai pieder pašai savs cūku audzēšanas komplekss. Tātad nav vismaz acīm redzamu šķēršļu, kas liegtu arī piena pārstrādātājiem ieguldīt govju ganāmpulkos, rūpēties par tiem, tādējādi nodrošinot sev izejvielas piegādes nepārtrauktību, turklāt ne ar vienu nekonfliktējot un neko nepārmetot valstij. Iespējams, tad tiktu novērsta situācija, kad gotiņu baro un gana latvieši, bet attiecībā uz slaukšanu faktiski var teikt, ka to dara lietuvieši.