Paļaujoties tikai uz valsti kā pensiju maksātāju, daudziem pensionāriem nākotnē būs ļoti mazas pensijas, norāda eksperti.
Ņemot vērā mūsu mikronodokļa režīmu, ko daļa paši cilvēku izvēlējušies vai piespiedu kārtā to licis izvēlēties darba devējs, cilvēkiem ir mazas iemaksas, līdz ar to nākotnē pensijas būs mazas, saka Jana Muižniece, Labklājības ministrijas valsts sekretāra vietniece.
Protams, cilvēkiem ir pašiem iespēja veikt iemaksas, taču viņi to nedara.
«Trešdaļa gadiem ir maksājuši līdz minimālai algai, un mazas pensijas būs realitāte. Ja līdzekļi atļauj, ir jādomā par iesaisti pensiju 3. līmenī. Un tas jādara, lai nebūtu jautājums, ko saņems pensijā, un cilvēki nedomātu, ka nenodzīvos līdz pensijai. Šie fakti ir satraucošāki nekā jautājums, kuru pārvaldnieku izvēlēties,» norāda J. Muižniece.
«Latvijā uzkrājam nenormāli maz, ES vidēji 10-20%, Latvijā tie ir tikai 3%. Lai uzkrātu viena mēneša mājsaimniecības ienākumus, ir nepieciešami trīs gadi, un tādēļ cilvēki ir pakļauti riskam, ka kaut kas var notikt un nepietikt līdzekļu,» saka Eiropas Universitātes Institūta socioloģijas doktorants, kurš pēta iedzīvotāju finanšu uzvedības jautājumus Andris Saulītis.
«Pētījumi liecina, ka cilvēki uzskata, ka viņi pensijai paspēs iekrāt. Viens risinājums, kā varētu veicināt uzkrājumus, ir kas līdzīgs ASV, kur cilvēki aizpilda ienākumu deklarācijas un iegūst nodokļu atmaksu. Valstī ir izveidotas shēmas, kā aicināt ieguldīt šo naudu uzkrājumos. EDS, aizpildot deklarāciju, varētu būt iespēja šo pārmaksu novirzīt 2. vai 3.pensiju līmenī. Ja cilvēks vēlas naudu tūlīt iztērēt, tad arī ir iespēja, taču būtu izvēle uzkrāt. Šis ir agresīvāk nekā nosūtīt vēstuli, taču ieguvumi atsver to, ka valsts pārvalde dotu agresīvāku stimulu uzkrāt,» rosina A. Saulītis.