Pastāv bažas, ka līdz 2020. gadam mērķis renovēt vēl 1000 daudzdzīvokļu ēkas tomēr netiks sasniegts
Tā uzskata Jelgavas nekustamā īpašuma pārvaldes valdes loceklis Juris Vidžis. Viņš norāda, ka desmit gadu laikā, kopš Latvijā pieejams Eiropas Savienības (ES) fondu atbalsts, atjaunotas vien 740 mājas, tāpēc rodas šaubas par fondu veiksmīgu apguvi atlikušajos divos gados, lai gan pēdējā laikā šis jautājums esot iekustināts.
Ekonomikas ministrijas (EM) sniegtā informācija liecina, ka 2007.–2013. gada Eiropas Savienības (ES) fondu plānošanas periodā līdzekļi renovācijai tika piešķirti vien nelielai daļai jeb 3% no kopējā daudzdzīvokļu ēku skaita. Faktiskie ēkas renovēšanas darbi varēja turpināties vēl divus gadus, līdz ar to kopumā par šiem līdzekļiem tika atjaunoti 740 nami, kas šobrīd arī ir kopējais Latvijā renovēto daudzdzīvokļu māju skaits. Ar 2014.–2020. gada ES fonda plānošanas perioda atbalstu plānots renovēt vēl aptuveni 1000 daudzdzīvokļu mājas. Tas nozīmē, ka kopsummā no ēkām, kurās varētu veikt izmaksu efektīvu renovāciju, būs atjaunoti 7% jeb 1740 ēkas.
J. Vidžis gan apšauba iespējas sasniegt šādu rezultātu, norādot, ka līdz šim daudzdzīvokļu namu renovācija ritējusi gausi.
«Domāju, ka temps, kādā norisinās šie darbi, nav pietiekams. Ja Latviju salīdzina, piemēram, ar Lietuvu, tad mēs atkal krietni atpaliekam,» atzīmē J. Vidžis. Jelgava bija viena no pirmajām pilsētām, kas iesaistījās ēku energoefektivitātes veicināšanā – jau 2009. gadā ekspluatācijā tika nodots nams Helmaņa ielā. Laikā, kad tika uzsākta ēkas renovācija, Latvijā vēl nebija pieejams ES fondu atbalsts, tāpēc tā tika finansēta no Vācijas budžeta. «Pēc renovācijas ēka kļuva energoefektīva. Tika atrisināti gan siltumtaupības, gan ventilācijas jautājumi, kas ir ļoti svarīgi,» norāda J. Vidžis.
Visu rakstu Daudzdzīvokļu namus renovē gausi lasiet 22. novembra laikrakstā Dienas Bizness.