ESKO modelis nākotnē varētu kļūt par vienu no svarīgiem elementiem daudzdzīvokļu siltināšanas sistēmā, Dienas Biznesa rīkotajā konferencē Kur slēpjas iespējami lētākais un ilgtspējīgākais siltums uzsvēra Ekonomikas ministrijas valsts sekretāra vietnieks Raimonds Aleksejenko.
«ESKO redzam kā papildinājumu daudzzīvokļu māju siltināšanai, no Eiropas Savienības fondu līdzekļiem tai atvēlot 10 miljonus eiro, viņš norāda.
Viena no problēmām, kas līdz šim novērojama - ir lēmumu pieņemšana par ēkas siltināšanu, jo kompetence pasūtītāja pusē ir nepietiekama. Profesionāls lēmums jāpērk no ārpuses, jo patērētājs tikai zina un var atbildēt uz jautājumu, vai viņš vēlas vai nevēlas siltāku māju.
Līdz ar to iedzīvotājiem ESKO modelis nodrošinās alternatīvus finansēšanas modeļus, tomēr tas nebūs vienīgais instruments, to būvējam tā, lai, ja nav banka gatava finansēt kādu iemeslu dēļ, ir iespēja aizņemties no valsts.
Tāpat šajā modelī plānots iestrādāt caurspīdīgumu, atbalstam jānonāk pie patērētājiem nevis pie ESKO kompānijām. Papildus ieviestie instrumenti veicina naudas apriti, bet neietekmē peļņas rādītājus.
Ieviešot šo modeli, paredzēts veidot 10-30 uzņēmumus, līdz 2020. gadam īstenojot 800-1000 projektus. Optimālā režīmā programma varētu īstenot 100 projektus gadā.
«Potenciāls šai programmai ir milzīgs, piebilda kompānijas Enerģijas risinājumi valdes loceklis Ēriks Timpars. Dzīvojamais fonds ar padomju laika ēkām patlaban ir 2700 mājas Rīgā, kas veido 9 miljonus kvadrātmetru, līdz ar to kopējā tāme - 1,35 miljardi eiro. Šis ir milzīgs izaicinājums gan ESKO, gan būvniecības nozarei,» piebilst eksperts.