Kopš 7. aprīļa durvis saviem pircējiem vēra aptuveni 9 000 tirdzniecības vietu visā Latvijā, kas vairākus mēnešus bija slēgtas vai preces pārdeva ar tiešsaistes rīku starpniecību.
Arī mazie tirgotāji jau pirms atvēršanās ieviesa drošas tirdzniecības principus savos veikalos. Tirgotāji praksē īstenojuši daudzus drošas tirdzniecības principus – pircēju plūsmas kontroli un ierobežošanu, dezinfekcijas līdzekļu pieejamību, gaisa kvalitātes uzraudzību un vēl daudz citus piesardzības pasākumus, informē Ekonomikas ministrijā.
“No 7. aprīļa tika pielikts punkts preču sarakstiem, ļaujot cilvēkiem iegādāties tik vajadzīgās preces klātienē. Tirgotāji vairākkārt pierādījuši, ka ir gatavi ievērot visas drošas tirdzniecības prasības, un tagad tas ir novērojams praksē. Lai gan šajās dienās pie veikaliem ne reti novērojamas cilvēku rindas, analizējot Valsts policijas pārbaužu rezultātus tirdzniecības vietās, secināts, ka gan tirgotāji, gan pircēji noteikumus ievēro apzinīgi, saprotot, ka tikai tā mēs varam turpināt nodrošināt ikdienai nepieciešamo un nenonākt situācijā, kad jāievieš vēl stingrāki drošības pasākumi,” par pirmo nedēļu stāsta ekonomikas ministrs Jānis Vitenbergs.
“Tirdzniecības nozare kopumā ļoti atbildīgi pieiet Covid-19 epidemioloģiskās drošības prasībām, tai skaitā telpu ventilēšanas un vēdināšanas ieteikumiem. Ievērojot noteiktos drošas tirdzniecības principus, tirgotāji ir aprīkojuši tirdzniecības platības ar dažādiem risinājumiem prasību ievērošanai (pircēju plūsmas kontrole un ierobežošana, dezinfekcijas līdzekļu nodrošināšana; gaisa kvalitātes uzraudzība u.c.). Varam apgalvot, ka uzņēmēji visnotaļ izprot situāciju un nepieciešamību ievērot visas šobrīd noteiktās prasības, jo atgriezties pie stingrākiem tirdzniecības ierobežojumiem nav neviena tirdzniecības nozares pārstāvja interesēs,” apstiprina Latvijas Tirdzniecības un rūpniecības kameras pārstāvji.
Konceptveikala “M50” saimniece Elīna Berklava stāsta, ka pielāgošanās jaunajiem tirdzniecības noteikumiem nav bijusi sarežģīta: “Veikals ir neliels, tajā pēc jaunajiem noteikumiem vienlaikus drīkst uzturēties divi apmeklētāji. Veikala pārdevēja tam rūpīgi seko, bet arī paši pircēji ir saprotoši un ar toleranci izturas pret noteikumiem. Klientu plūsma pie mums ir vienmērīga, rindas neveidojas, jo mēs tomēr esam konceptveikals un pie mums nāk zinātāji, kuri jau iecienījuši mūsu preces.”
Ne tikai iepirkšanās tiešsaistē, bet vairāk kā nedēļu klātienē apģērbu un apavus iespējams iegādāties “Četras zoles” veikalos gan Rīgā, gan Liepājā. Šis ir viens no uzņēmumiem, kas pandēmijas laikā ir attīstījis savu interneta veikalu un pieņēmis darbā vairāk darbinieku. “Šis laiks mums ir prasījis veikt papildu ieguldījumus, pieņēmām darbā arī vairāk darbiniekus, jo bija jākoordinē internetā veiktie pasūtījumi. Esam iegādājušies groziņus, ko izmantojam efektīvākai cilvēku plūsmas kontrolei, dezinfekcijas līdzekļus, ar kuriem dezinficējam visas virsmas, tajā skaitā arī pirkumu grozus pēc katra pircēja. Tagad neatņemama darba dienas sastāvdaļa ir arī maskas, vizieri, aizsargbarjeras. Esam arī sagatavojuši vairākus vizuālos materiālus, lai cilvēki būtu informēti par drošības pasākumiem, kas jāievēro veikalā. Protams, sākumā nebija viegli pielāgoties, piemēram, darbiniekiem ir jānēsā maskas un aktīvi strādāt tik garas stundas maskā ir apgrūtinoši. Taču mēs saprotam situācijas nopietnību, darījām un darām visu, lai mūsu klienti un darbinieki būtu drošībā. Ka saka, pastāvēs, kas mainīsies. Protams, tas nav komfortabli, taču mēs priecājamies, ka varam turpināt darbību un attīstīties. Šis laiks mums vairāk lika saprast, ka ir jāattīsta tieši iepirkšanās attālināti,” savā ikdienas pieredzē dalās “Četras zoles” pārstāvji.