Mazu bērnu māmiņu iespējas atgriezties darba tirgū ir līdzvērtīgas bijušo cietumnieku izredzēm – tā ir skarbākā atziņa, kas dzirdēta konferencē Iedzīvotāju attīstība un demogrāfiskās politikas izaicinājumi. To rīkoja Latvijas Universitāte sadarbībā ar Labklājības ministriju, un pētnieki divu dienu garumā analizēja, kāda pašlaik ir demogrāfiskā situācija, kas darāms tās uzlabošanā un kādas ir nākotnes prognozes, vēsta laikraksts Latvijas Avīze.
Latvija jau pašreiz ir desmitā visvecāko cilvēku zeme pasaulē. Turklāt 40 procenti no izbraucējiem ir vecumā līdz 24 gadiem, tātad emigrē jauni cilvēki, kuriem jārada bērni, uzsver laikraksts. Tas situāciju vēl vairāk pasliktina. Bērni dzimst gan, bet Anglijā, Īrijā, Vācijā un citur.
2012. gadā pētnieks Māris Brants kopā ar demogrāfi Pārslu Eglīti un antropoloģi Aivitu Putniņu ir veikuši pētījumu par Latvijas tautas ataudzi ietekmējošiem faktoriem. Lai sieviete pieņemtu lēmumu kļūt par māti, viņai ir svarīga gan partnerattiecību, gan ekonomiskā stabilitāte. Latvijā 45 procenti bērnu dzimst oficiāli nereģistrētās attiecībās. Taču, ja pāris vēlas otru bērnu, vecāki tomēr nolemj doties laulībā.
Diemžēl divas trešdaļas noslēgto laulību tiek šķirtas. Ko krīzes situācijā iesākt sievietei, kura palikusi viena ar diviem bērniem, ja, piemēram, viņai ar vienu no tiem jādodas uz slimnīcu? Pētnieks iesaka, ka šādā situācijā būtu vajadzīgs no valsts puses nodrošināt bērnu pieskatīšanas iespēju, raksta Latvijas Avīze.
Laikraksts arī interesējies, kas un kad veicis pētījumu, uz kura pamata izdarīts secinājums par mazu bērnu māmiņu un cietumnieku līdzvērtīgajām iespējām darba tirgū. Izrādās, šis rezultāts iegūts, 2012. gadā Nodarbinātības valsts aģentūras sistēmā salīdzinot dažādas bezdarbnieku grupas. Ja tā, varbūt nav tomēr tik dramatiski, jo nav ņemti vērā subjektīvi apstākļi, piemēram, ka pēc bērna pusotra gada sasniegšanas māte ar vīra un vecvecāku atbalstu nolemj vēl neatgriezties darbā un kļūt par bezdarbnieci, un tas tiek darīts par labu bērna veselībai, jo reti kurš mazulis tādā vecumā ir emocionāli gatavs no pusastoņiem rītā līdz sešiem vakarā atrasties bērnudārzā, secināts rakstā.